Bělobrádek (KDU-ČSL): Česko-americká stipendia jsou líhní mladých vědců, program budeme dále podporovat

10.06.2016 20:20

Česko-americká vzdělávací stipendia jsou líhní mladých vědců s mezinárodním rozhledem, Fulbrightův program, který tyto výměny organizuje, budeme dále podporovat. Na konferenci k 25. výročí Komise J. Williama Fulbrighta v České republice to dnes řekl místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Hlavním úkolem Komise je rozvoj česko-amerických vztahů, prostřednictvím vládních programů zprostředkovává vzdělávací, výzkumná a kulturní stipendia mezi oběma zeměmi.

Bělobrádek (KDU-ČSL): Česko-americká stipendia jsou líhní mladých vědců, program budeme dále podporovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

„S českými stipendisty jsem se v USA osobně sešel a považuji je za vynikající příklad nastupující generace výzkumníků s mezinárodním rozhledem a zkušenostmi. Program se významně podílí na prohlubování česko-americké spolupráce ve výzkumu a rozhodně jej chceme v budoucnu dále rozvíjet,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.

Díky finanční podpoře české a americké vlády vyjíždí každoročně do USA zhruba 40 českých studentů a mladých vědců, aby zde v rámci stipendia působili na některé z prestižních univerzit. Do České republiky pak přijíždí stejný počet Američanů, kteří zde například přednáší na univerzitách nebo učí angličtinu na středních školách v malých městech.

Program patří mezi největší Fulbrightovy projekty v Evropě. Zatímco v 90. letech přijížděli z USA na místní vysoké školy hlavně přednášející, nyní už přibývá Američanů, kteří sem přicestují učit se od českých kolegů. Ve vedení univerzit a výzkumných institucí také už nyní působí řada někdejších českých stipendistů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…