Bělobrádek (KDU-ČSL): Ministerstvo financí ohrožuje financování vědy na vysokých školách a stabilitu systému

23.09.2017 10:01 | Zprávy

Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) na svém zasedání v pátek 22. září 2017 navrhla historika a archeologa Prof. Petra Sommera na udělení nejvyššího vědeckého ocenění Národní ceny Česká hlava 2017. RVVI také znovu jednala o aktuální situaci přípravy státního rozpočtu na vědu a výzkum pro rok 2018, se střednědobým výhledem do roku 2020.

Bělobrádek (KDU-ČSL): Ministerstvo financí ohrožuje financování vědy na vysokých školách a stabilitu systému
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na sjezdu

Mezi důležitými tématy byly rovněž informace o chystané Analýze stavu výzkumu, vývoje a inovací v České republice a jejich srovnání se zahraničím v roce 2016.

„Profesor Petr Sommer je mezinárodně uznávaným odborníkem na archeologii a historii raně středověké Evropy, tedy epochy, která zásadní měrou ovlivnila budoucí vývoj celého kontinentu a křesťanské civilizace. Je nejen respektovaným badatelem, ale také vynikajícím pedagogem a popularizátorem výzkumu středověkých památek a duchovní kultury raně křesťanského období,“ řekl k nominaci na cenu Česká hlava místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Bělobrádek. Národní cena vlády Česká hlava se uděluje za mimořádné celoživotní výsledky v oblasti výzkumu a vývoje. Je s ní spojena odměna ve výši jeden milion korun a tradice udělování sahá do roku 2002.

Členové Rady se znovu zabývali aktuálním stavem zapracování výdajů na vědu a výzkum schválených vládou do návrhu zákona o státním rozpočtu 2018. Rada nadále zásadně nesouhlasí s postojem Ministerstva financí, které nerespektuje usnesení vlády z letošního 22. května. Nesouhlasí také s avizovaným snížením výdajů na výzkum v rozpočtové kapitole Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o 400 milionů korun. „Návrhy Ministerstva financí ohrožují financování vědy na vysokých školách a stabilitu vědeckovýzkumného systému jako celku. Pokud nebudou naplněny střednědobé výhledy státního rozpočtu na podporu vědy a výzkumu, zakládá to na budoucí velký problém celého sektoru. Každá další rozumná vláda musí mít podporu vědy, výzkumu a inovací mezi svými prioritami,“uvedl vicepremiér Bělobrádek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musílek (Trikolora): Michel Houellebecq: „Lidé s humanitárními myšlenkami jsou katastrofou“

8:14 Musílek (Trikolora): Michel Houellebecq: „Lidé s humanitárními myšlenkami jsou katastrofou“

Michel Houellbecq je pánskou fosilií, i když je mu oficiálně jen 68 let, ale možná je mu 66. Obědvá …