Benešová: Novela vyhlášky odměny advokátů nezvýší

26.09.2013 5:40

Dnes vyprší termín pro zasílání připomínek k návrhu novely vyhlášky o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb, a to v rámci mezirezortního připomínkového řízení.

Benešová: Novela vyhlášky odměny advokátů nezvýší
Foto: ČSSD
Popisek: Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
reklama

Již dnes je ale jisté, že Ministerstvo spravedlnosti neponechá v této vyhlášce navrhovanou změnu ve 3. odstavci paragrafu 12 advokátního tarifu, tento novelizační bod bude z vyhlášky vypuštěn. Zmíněná úprava plánovala změnit právní režim mimosmluvní odměny advokáta tak, aby v případě spojení věcí zůstala odměna stejná jak v případě, kdy ke spojení věcí dojde z rozhodnutí soudu, tak v případě kdy ke spojení dojde ze zákona.

„Toto znění by znamenalo, že u sloučených věcí by se náklady právního zastoupení neplatily, jako by se jednalo pouze o jednu věc, ale odměny advokátů by se sčítaly. To by samozřejmě zvyšovalo náklady exekucí. Tento nápad se rozhodně nezrodil na  Ministerstvu spravedlnosti, jak některá média mylně informovala, a jako ministryně spravedlnosti garantuji, že takové znění vyhlášky neopustí můj resort. Novela takzvaného advokátního tarifu má především reagovat na potřebu jeho harmonizace s přijatou rekodifikací soukromého práva a nikoli zajistit vyšší odměny advokátům takovýmto způsobem. Pečlivě se seznámím s veškerými dalšími připomínkami, ale znovu opakuji, že odměny advokátů vyhláška původně navrhovaným způsobem nezvýší,“ uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Konečná podoba novely vyhlášky o odměnách advokátů bude známá až po vypořádání všech připomínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ministerstvo spravedlnosti
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Kupování odpustku?

14:52 Senátor Valenta: Kupování odpustku?

Komentář na facebookovém profilu k investiční iniciativě EU, která umožňuje České republice využít 3…