Berg (Zelení): Evropská unie má klíčovou roli pro zastavení škodlivých projektů

10.12.2020 9:05

Evropští Zelení proti kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Berg (Zelení): Evropská unie má klíčovou roli pro zastavení škodlivých projektů
Foto: zeleni.cz
Popisek: Michal Berg

Evropští Zelení vyzvali o víkendu na jednání svého kongresu k zastavení projektů nových vodních cest. Místo toho podporují zachování či obnovování přirozeného stavu řek. Na základě spolupráce českých a polských Zelených tuto výzvu podpořily ostatní strany jednomyslně. Evropští Zelení budou stavbě škodlivých projektů jako je kanál Dunaj-Odra-Labe oponovat v orgánech Evropské unie.

„Evropská unie má klíčovou roli pro zastavení škodlivých projektů jako je kanál Dunaj-Odra-Labe, neboť může odmítnout podílet se na jejich financování. Víme, že česká vláda lobbuje za to, aby byl kanál Dunaj-Odra-Labe začleněn do Transevropské dopravní sítě (TEN-T), čímž by se mu mohla otevřít cesta k finanční podpoře od EU. Cílem spolupráce mezi zelenými stranami v Česku a Polsku se zelenými v Evropském parlamentu je právě takové financování znemožnit,“ říká spolupředseda Zelených Michal Berg.

Evropští Zelení upozorňují kromě kanálu Dunaj-Odra-Labe také na projekt vodní cesty E40, která se rozprostírá na více než 2 000 kilometrech přes Polsko, Bělorusko a Ukrajinu. Poslanec frakce Zelení/EFA a spolupředseda Evropské strany zelených Thomas Waitz má na tyto projekty jednoznačný pohled: „Oba projekty způsobí nevratné hydrologické změny, v některých oblastech záplavy a v jiných znovu odvodnění a zničení ekosystémů souvisejících s řekami. Ve světle nedostatku vody způsobeném globálním oteplováním se z tohoto projektu stane naprosto neefektivní investice. Pro přepravu zboží je mnohem udržitelnější a bezpečnější železniční doprava.“

Małgorzata Tracz, spolupředsedkyně polské strany Zieloni a poslankyně polského parlamentu, chce aby řeka Odra sloužila přírodě a lidem, nikoliv průmyslové vodní dopravě. „Potřebujeme racionální podporu turistické a rekreační infrastruktury s přihlédnutím k požadavkům na ochranu údolí Odry,“ uvedla Tracz.

Polští Zelení na kontroverzní projekty na řekách upozorňují soustavně: „Řeky a říční údolí bychom měli udržovat bez zastavování přehradami a jinou infrastrukturou, a tam kde je to možné, bychom je měli obnovovat do přirozeného stavu. Rozvoj říční dopravy je mnohem dražší, pomalejší a uhlíkově náročnější než železnice,“ dodává Małgorzata Tracz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zábranský (Piráti): Pražské náplavky oživí otevřená keramická dílna v kobce 1

18:09 Zábranský (Piráti): Pražské náplavky oživí otevřená keramická dílna v kobce 1

Návštěvníci pražských náplavek se mohou těšit na nové místo k zábavě, odpočinku a kreativnímu vyžití…