Berg (Zelení): Krok ke spravedlnosti? Policie sdělila první obvinění v případu otrávené Bečvy

07.07.2021 10:40

Policie pokročila ve vyšetřování otravy řeky Bečvy. Jednu fyzickou a jednu právnickou osobu z Rožnova pod Radhoštěm obvinila z trestných činů poškození životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Berg (Zelení): Krok ke spravedlnosti? Policie sdělila první obvinění v případu otrávené Bečvy
Foto: zeleni.cz
Popisek: Michal Berg

„Informace, že otrava Bečvy může pocházet z bývalého areálu rožnovské Tesly jsem dostal už tři dny po činu, následně je zveřejnila i policie. Je samozřejmě problematické, že vyšetřování trvá tak dlouho, ale na druhou stranu je dobře, že došlo k nějakému posunu,“ uvedl spolupředseda Zelených Michal Berg.

U prvního z trestných činů je základní trestní sazba až tři roky nebo zákaz činnosti, v případě trvalého nebo dlouhodobého poškození složky životního prostředí nebo porušení zákonem dané profesní povinnosti až pět let. U ohrožení chráněnými druhy jsou sazby obdobné. Právnické osobě navíc hrozí zákaz činnosti.

„Před dvěma týdny jsem se připojil k aktivitě místních spolků a rybářů, které podaly žádost na Českou inspekci životního prostředí o zahájení řízení podle zákona o ekologické újmě. To zajistí, že pokud bude pachatel usvědčen, hrozí mu nejen výše zmíněné tresty, ale také bude muset uhradit náklady na uvedení řeky do co nejpůvodnějšího stavu, tedy například vysazení ryb,“ vysvětlil Michal Berg. Podle něj tak občanské spolky suplují nekvalitní práci inspekce. „Inspekce tohle úplně opomenula, peníze na nápravu by po pachateli nebylo možné vymáhat a vše by musel zaplatit stát, případně rybáři ze svého,“ upřesnil.

I tak jsou ale zákony o ekologické újmě i pravidla, která nás chrání před dalšími otravami nedostatečné. Podepište petici www.spravedlnostprobecvu.cz, abychom nejen našli pachatele, ale dokázali změnit zákony natolik, aby se podobné havárie už neopakovaly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlk (ČSSD): Volby v Ústeckém kraji

10:19 Vlk (ČSSD): Volby v Ústeckém kraji

Volby politických subjektů se rozbíhají na plné obrátky. Agentury voličům odhalují svoje průzkumy a …