Berg (Zelení): Nakazit vás může i někdo, kdo vypadá zdravě, infekční je nemoc už v inkubační době

14. 3. 2020 13:05

Komentář na facebookovém profilu ke státnímu letáku ohledně virové situace

Berg (Zelení): Nakazit vás může i někdo, kdo vypadá zdravě, infekční je nemoc už v inkubační době
Foto: zeleni.cz
Popisek: Michal Berg
reklama

Taky jsme dostali státní leták ohledně virové situace. I po jeho přečtení jsem měl dost dotazů, tak jsem si volal s kamarádem Tomášem Husou, který je lékař, a ptal jsem se na doplňující informace. Zde jsou doplnění, které by se vám a vaší rodině mohly hodit.

Co se týče rizik, tak samozřejmě velmi doporučil se opravdu vyhýbat místům, kde se shlukuje více lidí. Kapénka s nákazou se může při kýchnutí pohybovat až na 12 metrů, při zakašlání tak 5-8, vždy záleží na konkrétní situaci, například zda tam není třeba průvan, který to může odnést dál; rizikové je například v tomto směru kouření, protože ty částečky kouře mohou ty viry donést dál.

Co je dobré si uvědomit, že nakazit vás může i někdo, kdo vypadá zdravě, infekční je totiž i nemoc už v inkubační době, tedy před tím, než se projeví příznaky. Ptal jsem se výslovně, zda je možné tu nemoc mít a nemít horečku, jen příznaky nachlazení jako rýma nebo kašel, a to říkal, že je relativně málo pravděpodobné, protože obvykle se tělo se začne rychleji bránit zvýšenou teplotou než tvorbou rýmy a hlenu, ale samozřejmě vyloučit se to úplně nedá.

Z dalších doporučení: určitě si přestaňte podávat ruce a jinak se dotýkat dalších lidí, je velmi doporučeno také nijak nesdílet s nikým pití z jedné lahve nebo skleničky, každý by měl mít svoji. (Mě logicky napadá dodat, že není dobré ani nechat kolovat jointa;)

Další doporučení je pak maximálně posilovat vlastní odolnost a imunitu. Ta nemoc si, jeho slovy, došlápne na méně odolné jedince. Proto je dobré jíst hodně vitamínů, odpočívat a spát, a pohybovat se na čerstvém vzduchu, ideálně formou procházek v přírodě, daleko od dalších lidí. Do té přírody ale samozřejmě nemá smysl cestovat MHD, spíš vyjít do nejbližšího lesa, parku nebo míst, kde máte malou šanci, že bude více dalších lidí. Určitě je dobré se také neoslabovat kouřením či nadměrným pitím alkoholu či jinou rizikovou aktivitou, například pokud byste u ní mohli venku prochladnout.

Dobrý tip je také pravidelně desinfikovat místa v domě, kterých se dotýká hodně lidí - hlavní dveře, výtahy a jejich tlačítka. Na desinfekci je v tomto směru ideální Cutasept sprej, stačí dvakrát třikrát postříkat. Savo a podobné věci taky samozřejmě desinfikujou, ale jsou samozřejmě problematické v menších uzavřených prostorech kvůli nadýchání apod. Menším množství desinfekce je dobré si čistit taky mobil, kterého se dotýkáte furt.

O všech těchto doporučeních je potřeba mluvit se svými blízkými - jak dětmi, tak staršími lidmi. U dětí je dobré samozřejmě nevynechat jak ty menší, které z věcí nemají rozum, tak i ty starší, které mají naopak hodně vlastního rozumu, ale také tendenci se naopak autoritám vzpírat. U starších lidí se pak také zaměřte na to, z jakých zdrojů získávají informace - nejrůznější autoři konspiračních teorií a šiřitelé fake news dokáží zneužívat a zpochybňovat závažnost i v této situaci.

Pokud vám to přijde užitečné, tak samozřejmě můžete sdílet dál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Kubis:   Projekt pro zaměstnance, ohrožené propouštěním, chceme i do našeho kraje

6:28 Hejtman Kubis: Projekt pro zaměstnance, ohrožené propouštěním, chceme i do našeho kraje

Vedení Karlovarského kraje bude usilovat o rozšíření projektu pro občany ohrožené ztrátou zaměstnání…