Berg (Zelení): Že by předvolební zájem o Bečvu ze všech stran nebyl míněný tak vážně?

14.05.2022 14:03 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k stagnujícímu vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě

Berg (Zelení): Že by předvolební zájem o Bečvu ze všech stran nebyl míněný tak vážně?
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Michal Berg (Zelení)

Kauza Bečva ukazuje, jak české úřady v ochraně přírody selhávají. A ochota k nápravě není. Vsetínský soud odmítl začít projednávat kauzu Bečva a vrátil ji státnímu zástupci k dopracování. „Podle předsedy soudu je i po 20 měsících vyšetřování nedostatečné a nelze podle něj podat obžalobu. Je to výsledek tristní práce na všech úrovních ochrany přírody,“ komentuje situaci Michal Berg, spolupředseda Zelených a zastupitel města Vsetína.

Soud svým odmítnutím udělil nepěkné vysvědčení vsetínským vyšetřovatelům. „Kauza Bečva ukazuje, jak otřesnou práci odvádí všechny možné instituce,“ zlobí se Michal Berg. „Nejprve přišlo pochybení úřadů a inspekce životního prostředí, které nezajistily potřebné vzorky přímo v den havárie. Pak přišla naprosto výsměšná práce soudního znalce. A do třetice předvedli špatnou práci vyšetřovatelé, kterým jejich výsledky soud doslova hodil na hlavu“ vysvětluje Michal Berg.

Jedno pochybení by se dalo možná pochopit. Kauza ale ukazuje, že naše úřady pracují systémově špatně. Přesto zatím nevidíme kroky, které by to mohly napravit. „Senátorka Jitka Seitlová navrhla na základě činnost své komise změny v zákoně o integrovaném záchranném systému. Ty měly zajistit, že v případě podobných havárií budou občané co nejdříve informování. Člověk by řekl, že to je naprosto samozřejmá věc. Ne tak většina senátorů, složená z ODS, části STAN, ANO a ČSSD. Díky nim byl užitečný návrh zamítnut. O důvodech můžeme jen spekulovat - že by předvolební zájem o Bečvu ze všech stran nebyl míněný tak vážně?,“ ptá se řečnicky Michal Berg.

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 42695 lidí

Petici “Spravedlnost pro Bečvu”, která žádá nejen nestranné vyšetření kauzy, ale hlavně zavedení trvalých opatření, která by měla naše řeky chránit, včetně stálého monitoringu kvality vody nebo mnohem vyšších trestů za znečištění, podepsalo přes 6 tisíc lidí.

Další stovky lidí se zapojují do aktivit na ochranu Bečvy v terénu. Například v rámci akce Ukliďme Česko se do úklidů břehů Bečvy, který organizovala Andrea Chrobáková ze ZŠ Trávníky Vsetín, zapojily školy ze všech obcí od pramene Bečvy ve Velkých Karlovicích. Od úřadů ale bohužel podobně odpovědný přístup vidět není.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Nezpovídáme se majiteli, ale voličům

9:45 Pekarová Adamová (TOP 09): Nezpovídáme se majiteli, ale voličům

Komentář na facebookovém profilu k návrhu zákazu médií politiky a korespondenční volbě