Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Vycházející hvězda táborské KDU-ČSL - Viktor Mačura

16.09.2014 19:49

Po vzniku TOP 09 v listopadu 2009, odešla takřka celá vedoucí garnitura MO a OV KDU-ČSL na Táborsku do řad tohoto nově vzniklého politického seskupení. Zbyl jakýsi hlouček „sirotků“ zápasící o přežití KDU-ČSL v okrese Tábor.

Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Vycházející hvězda táborské KDU-ČSL - Viktor Mačura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Reklamní kampaň KDU-ČSL

V oněch kritických časech byl předsedou OV KDU-ČSL zvolen Ing. Jaroslav Hejl. Předsedou MO KDU-ČSL Tabor byl zvolen Ing. Viktor Mačura a volba místoředsedy za OV i MO KDU-ČSL padla na Dr.Dr. Jan Berwida-Buquoye. Dané rozhodnutí táborských “sirotků“ se ukázalo jako velice prozřetelné a tvrdou prací bylo opět možno si vydobít kýžené místo na slunci...

Jakýmsi druhem politického “ledoborce“ se v této souvislosti stal Ing. Mačura, jehož úsilí v rekonstrukci o znovuobrodu KDU-ČSL v Táboře se stalo mezitím skoro legendárním. Kdo je tento muž, který je nyní lídrem KDU-ČSL ve volbách do místního zastupitelstva? Zde je pro “Aktuálně.cz“ kompaktní rozhovor:    

Pane inženýre Vy jste vstoupil do KDU-ČSL v roce 2009. Proč jste si vybral zrovna tuto politickou stranu?

Jako angažovaný občan této země jsem uvažoval nad tím kdo je mi blízký z hlediska ideálů, filozofie a společenských postojů. Dospěl jsem k názoru, že nejbližší mi je křesťansko - demokratická filozofie. Na základě toho jsem se jednoho dne zůčastnil schůze místní organizace v Táboře a posléze jsem do KDU-ČSL vstoupil.

V době, kdy jste do KDU-ČSL vstoupil, byla MO KDU-ČSL v Táboře v naprostém rozkladu, co jste si od toho sliboval?

Samozřejmě jsem záhy poznal, že místní organizace není schopna produktivní práce. Okresní výbor ovšem na tom také nebyl lépe. Prostě, tady něco nefungovalo. Jakákoliv politická organizace, aby přežila, musí fungovat od spodu. To mě neodrazovalo. Naopak, často v mém životě jsem byl konfrontován s problémy, které vypadaly jako beznadějné. Nakonec se řešení našlo.

Jste s tím, co bylo od roku 2009 do dnešního dne vykonáno spokojen nebo si myslíte, že se mohlo udělat víc?

Já jsem realista a proto vím kolik úsilí je třeba nasadit, aby se něco zlepšilo. Abychom se dostali na úroveň, která by odpovídala mým představám, odhadoval jsem časovou dimenzi tak na 8 let tvrdé práce. Takže momentálně jsme tak na půlce cesty. Určitě jsou naplněny moje představy, kam bychom se měli za 4 roky dostat. Konáme různé akce. Máme pravidelné měsíční setkávání členů MO KDU-ČSL na zámku v Táboře-Měšicích. Největší z naších akcí je Den pro rodinu s dětmi v zámeckém parku v Táboře-Měšicích a Klokotská pouť - Setkání s občany. Neznám jinou politickou sílu, která by v Táboře mohla doložit takovou aktivitu.

V říjnu 2014 se konají volby do městského zastupitelstva v Táboře. Co si od těchto voleb slibujete a jaké šance vidíte pro KDU-ČSL?

Od těchto voleb si hlavně slibuji další významný krok v posunu vnímání KDU-ČSL v městě Táboře. Při minulých volbách v roce 2010, nás bylo na kandidátní listině 11 a bylo třeba 27 míst. Učinili jsme významný pokrok, protože už v dubnu jsme měli primární volby a na těch jsme dali dohromady celou kandidátku - všech 27 míst a k tomu ještě 4 náhradníky. Optimální by byla pro nás účast v městském zastupitelstvu. Náš procentuální volební zisk zavisí na tom, jak lidé budou číst volební programy. Náš volební program se zásadně vymyká od ostatních stran a hnutí. Nabízíme realistický program a jsme připraveni jej uskutečňovat, pakliže budeme mít od voličů mandát jej prosadit. Vše nyní závisí na voličích.

Kdybyste vycházel z procentuální sazby mezi 5% - 10%, kolik procent byste dal KDU-ČSL v nastávajících volbách do táborského zastupitelstva

Samozřejmě bych byl rád, kdybychom se dostali přes hranici 5%, ale pokud půjdou k volbám lidi, kteří čtou volební programy a pokud se k urně dostaví lidé, kteří nás znají, tak jsem přesvědčen o tom, že jsme schopni dosáhnout dokonce i 10% , ale pokud tito lidé k volbám nepůjdou, tak budeme mít potíže i se zmíněnou 5% hranicí. My jsme připraveni, když nás voliči vyzvou, aby jsme šli pracovat do městského zastupitelstva, nemáme s tím problém.

Pakliže byste byl v říjnových volbách zvolen do městského zastupitelstva, co byste chtěl v první řadě v Táboře změnit?

Na změnu je toho strašně moc. V první řadě se budu snažit změnit tzv. “račí politiku“ zastupitelů. Oni udělají krok vpřed a pak začnou couvat.

Mohl byste být konkrétní a uvést příklady?

Začnu s příkladem Jordán. Nejdřív vyčistit Jordán a potom postupovat směrem nahoru, odkud přichází znečištěná voda a čistit jednotlivé rybníky, je „račí politikou“. Nejdřív měly být vyčištěny rybníky a pak měl být na řadě Jordán. Další, je na příklad otázka bezdomovectví, která v Táboře trápí spoustu lidí.  Není přece možné vystavět denní stacionář, mimo trasy těch bezdomovců. Je nutné je podchytit tam, kde se pohybují. Místo toho je vystavěn stacionář pro oblast, kde žádní bezdomovci nejsou. Dalším příkladem by byla komora, kde je vybudován sportovní okruh. Místo, aby zastupitelé ze začátku jednali se soukromým majitelem, tak nejdříve postavili okruh a teprve potom začali jednat se soukromým majitelem a chybu hážou na hlavu majitele. Je přeci logické, že nejdříve musím mít vyjasněné majetkové vztahy, potom musím mít uzavřené konkrétní smlouvy a nakonec začít stavět a nikoli všechno obráceně. To je pouze hrstka příkladů, kdy oni postupují zpětně, místo, aby šli dopředu.

Dr.Dr. Jan N. A. Berwid-Buquoy

  • KDU-ČSL
  • Dr. et Dr. Jan N.A, Berwid-Buquoy
  • mimo zastupitelskou funkci

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kdu.cz

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Rozpočet na rok 2023 se schodkem 295 miliard? Fata morgana ministra Stanjury

13:06 Schillerová (ANO): Rozpočet na rok 2023 se schodkem 295 miliard? Fata morgana ministra Stanjury

Komentář na facebookovém profilu ke státnímu rozpočtu