ČSSD: Neuvažujeme o spoluúčasti pacientů

19.06.2016 18:02

Ministerstvo zdravotnictví uvádí na pravou míru páteční články v Hospodářských novinách pod titulky: "Němeček: Za něco si lidé připlatí" a "Vrací se spoluúčast pacienta do hry?" Pravděpodobně došlo ze strany autorů k určitému nepochopení výroků ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka na téma financování zdravotnictví a možností podílení pacientů na některých typech zdravotnických služeb.

ČSSD: Neuvažujeme o spoluúčasti pacientů
Foto: ČSSD
Popisek: ČSSD logo

V žádném případě totiž není pravdivé tvrzení v textu: JEN ROK A PŮL PO ZRUŠENÍ POPLATKŮ ČSSD MLUVÍ O VYŠŠÍ SPOLUÚČASTI. Za prvé, rozhovor autoři dělali pouze s jediným ministrem za ČSSD, a tedy není možné uvádět, že se jedná o názor celé strany a za druhé, v rozhovoru je přesně vysvětleno, ve kterých výjimečných případech by se pacienti podíleli na nákladech. Zároveň je v textu jednoznačně uveden citát ministra Němečka: „Zdravotnictví musí být bezdoplatkové, na tom trvám." Již v dnešní době existuje systém spoluúčasti v některých oborech jako například v plastickou chirurgii či u reprodukčních zákroků. Ani zde by tedy nešlo o žádný průlom, neboť zde existuje spoluúčast už nyní. Klíčové na toto téma je vyjádření ministra Němečka v samotném rozhovoru, kde uvádí: „Rád bych otevřel téma ošetřovatelského pojištění, které mají v Německu. Je to dobrovolné, lidem na to mohou přispívat firmy a pak se z toho financují dlouhodobé léčebné pobyty. Je to jeden z modelů, jak přinést více zdrojů."

Ministerstvo zdravotnictví nechce obviňovat autory rozsáhlých informací o zdravotnictví ze záměrné manipulace a naopak si váží zájmu Hospodářských novin a prostoru, který tématu věnovaly. Jen tímto chceme upozornit, že titulky a část komentářů ve vztahu k údajným úvahám o návratu zdravotnických poplatků nejsou přesné a mohou vzbudit mylné závěry.

Tiskové oddělení ČSSD

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zuna (TOP 09): Je fér, že Raiffeisen Bank ztratí přístup k dolarovému trhu

13:04 Zuna (TOP 09): Je fér, že Raiffeisen Bank ztratí přístup k dolarovému trhu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Raiffeisen Bank.