ČSSD: Před snížením zdaněním piva dáváme přednost snížení DPH na základní potraviny

29. 1. 2016 16:32

Pokud by se v koalici otevřela debata o snižování DPH, pak dává sociální demokracie přednost snížení DPH na vybraný okruh základních potravin jako je maso, mléko, máslo a chleba.

ČSSD: Před snížením zdaněním piva dáváme přednost snížení DPH na základní potraviny
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Upozorňujeme na fakt, že do roku 2007 byly všechny potraviny v ČR zdaňovány jen 5% sazbou DPH, následně pravicové vlády zvýšily zdanění potravin až na současných 15 %.

Při snížení DPH na vybrané základní potraviny se můžeme inspirovat slovenskou zkušeností. Od 1.1.2016 Slovensko snížilo DPH u následujícího okruhu základních potravin z 20 % na 10 %.

Upozorňujeme rovněž na fakt, že záměr snížit DPH na pivo je v rozporu s již schváleným vládním plánem, jehož cílem je snížit spotřebu alkoholu a omezit škody, které ve společnosti nadměrná konzumace alkoholu způsobuje.

Pokud by se měla snížit DPH u piva na 10 %, pak je logické, aby se na 10 % snížila DPH také u nealkoholických nápojů, které jsou v současné době zdaňovány 15% sazbou DPH. Nedávalo by totiž smysl, aby bylo pivo zdaňováno nižší sazbou DPH než nealkoholické nápoje.

Sociální demokracie je připravena vést v koalici debatu o dalším snižování DPH (již jsme prosadili pokles DPH u léků a knih), za výraznější společenskou prioritu ale pokládáme snížení DPH alespoň u základního okruhu potravin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Ilegální migraci vyřešíme jedině MIMO Evropu

22:29 Premiér Babiš: Ilegální migraci vyřešíme jedině MIMO Evropu

Komentář na facebookovém profilu po návratu z Bruselu.