Cabicar (TOP 09): Krajští zdravotničtí záchranáři mohou začít trénovat v nové hale

12.12.2019 9:41

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ZZS KHK) má ode dneška k dispozici nově vybudované a moderní pracoviště vzdělávacího a výcvikového střediska v areálu základny letecké záchranné služby (LZS).

Cabicar (TOP 09): Krajští zdravotničtí záchranáři mohou začít trénovat v nové hale
Foto: TOP 09
Popisek: Aleš Cabicar
reklama

Záchranáři tu budou moci trénovat zásahy v obtížných podmínkách a při mimořádných událostech, například při nehodě autobusu či na staveništi.

„Máme nyní k dispozici moderní vzdělávací a výcvikové středisko, které odpovídá požadavkům současné praxe a umožňuje kvalitní školení primárně pro členy ZZS KHK. Díky němu ještě zlepšíme připravenost záchranářů a tím zkvalitníme úroveň poskytované přednemocniční neodkladné péče,“ uvedl náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

„Královéhradecký kraj zahájil projekt na vybudování nového pracoviště Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS KHK v květnu 2018 a ukončil jej letos v říjnu. Stavební úpravy a vybavení nového pracoviště vzdělávacího a výcvikového střediska vyšlo na 8,3 milionu korun, 85 % bylo financování z Integrovaného regionálního operačního programu, 5 % ze státního rozpočtu a zbylou částku doplatil kraj,“ sdělil radní pro investice Václav Řehoř.

Kraj nechal postavit přístavbu navazující na budovu hangáru LZS v Hradci Králové, do které pořídil několik výcvikových modulů pro práci v obtížných podmínkách. V budově a jejím blízkém okolí tak můžeme najít:

• Simulátor zásahu u dopravní nehody (karosérie osobního automobilu na podvozku s možností změny polohy a otočení vozidla na bok a na střechu),
• simulátor zásahu u dopravní nehody - vyvýšená mobilní kabina nákladního automobilu,
• simulátor zásahu u nehody s hromadným postižením zdraví (interiér autobusu s omezeným přístupem a výskytem většího množství zraněných),
• simulátor staveniště (stavební lešení, multifunkční tyčové konstrukce pro simulaci omezeného přístupu k pacientovi),
• modulární simulátor zásahu ve stísněném obytném prostoru (ložnice, WC, koupelna),
• simulátor jízdy vozidlem s právem přednostní jízdy,
• simulátor zásahu ve výšce a nad volnou hloubkou (jímka, studna, šachta).

Kromě simulátorů kraj pořídil také figuríny různých velikostí, pohlaví a hmotnosti, které záchranářům slouží k nácviku ošetřování a transportu pacienta, zejména v neobvyklém, stísněném nebo obtížně přístupném prostředí. Součástí nového vybavení je i lezecký trenažer, který umožní trénovat zásah s využitím speciálních leteckých technik a při povodních ve spolupráci s vrtulníkem letecké záchranné služby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Projekt varuje studenty před nebezpečím na webu

22:48 Hejtman Půta: Projekt varuje studenty před nebezpečím na webu

I letos se žáci a studenti základních a středních škol mohou zapojit do soutěže s projektem Kraje pr…