Zásadní význam pro mne má ovšem fakt, že většina oslovených se jednoznačně přihlásila k sounáležitosti k zemi, jejíž historie je mnohem strastiplnější než ta naše. Také proto, že jejím východním sousedem je rozpínavá velmoc. Představa, že východní hranice Ukrajiny je od nás na hony vzdálena ještě neznamená, že požár, který zde začíná hořet, se nedostane až k nám.
Rusko chce Krym, protože zde má vojenské pozice a vojenský arsenál. Způsob, jakým se ovšem Krymu zmocňuje, tj. použitím síly a polovojenskými metodami, ukazuje na dominantní postavení armády v ruské společnosti a domnívám se, že prezident Putin není sto její postavení změnit. Získat Krym by beze sporu šlo i jednáním s Kyjevem a neříkám, že jednání by byla snadná, ale znáte to - když se dva domluvit chtějí, tak to jde. Kladu si tedy otázku, zda skutečně vládne Rusku Putin, či jak tomu bylo vždy- stále silná generalita. V druhém případě považuji veškeré snahy o vytvoření demokraticky svobodné ruské společnosti za velmi nelehké, o to víc mají ovšem jejich představitelé můj obdiv a podporu. Nicméně situace v Rusku nasvědčuje tomu, že silný totalitní stát se většině Rusů líbí. Pravděpodobně díky propagandě poukazující na „pořádek“ v zemi a fiktivního nepřítele.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Veciverejne.cz