Červenka (Svobodní): Řecká cesta

06.09.2016 5:30 | Zprávy

Nejdéle zřejmě proces eroze po léta neměnného souručenství pravo/levých zavedených stran, které si před volbami jdou nekompromisně po krku, aby se po volbách „rozumně“ domluvili na další porcování daní, probíhá v Řecku.

Červenka (Svobodní): Řecká cesta
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Včera skončené zemské volby v Meklenbursku-Předním Pomořansku, domácí baště to kancléřky Angely Merkelové, potvrdily sílící nový trend posledních let – soumrak etablovaného pravo/levého  politicky umírněné establishmentu, jehož z politického výsluní začínají zaujímat zřetelněji vymezené strany na levici i pravici, a tak jsme svědky ústupu z pozic, jak u sociálně demokratických stran, tak u stran občanských či liberálně-konzervativních.

Nedokáže-li politika zavedených stran adekvátně reagovat na změněnou politickou situaci jako se to podařilo např. Orbánově Fideszu, začínají jejich místa zaujímat z jedné strany více levicové partaje typu Die Linke v Německu nebo Syriza v Řecku, z druhé pravicově jasněji vyhranění místy až libertariánští SaS na Slovensku, UKIP ve Velké Británii či AFD v Německu a další, z nichž některé svou rétorikou přesahují k další skupině rychle rostoucích stran, nacionalistům až neonacistům na škále od francouzské Národní fronty přes rakouské Svobodné či Wildersovu Stranu pro svobodu až po slovenskou LSNS,  řecký Zlatý Úsvit nebo  německé NPD. Aby toho nebylo málo, tak se o uvolněné parcely v politickém spektru ucházejí ještě strany jednoho tématu(uprchlíci, svoboda internetu, ochrana přírody) a strany ideově neukotvené, vedené vůdci, kteří pochopili neudržitelnost stávajícího systému a snaží se pod pláštíkem populistické rétoriky využít dezorientace voličů  a dočasné absence stran ideově ukotvenějších. Takovými jsou třeba Babišovo ANO, italské Hnutí pěti hvězd Beppe Grilla, slovenské Kollárovo Sme rodina, ale určitě se v současné Evropě najdou i další.

Nejdéle zřejmě proces eroze po léta neměnného souručenství pravo/levých zavedených stran, které si před volbami jdou nekompromisně po krku, aby se po volbách „rozumně“ domluvili na další porcování daní, probíhá v Řecku. Má samozřejmě mnohé specifické rysy, ale onen základní trend je s ostatními státy minimálně v Evropě stejný a dá se počítat s tím, že i politický vývoj v zemích jako Rakousko, Francie, Nizozemsko a vlastně i Německo, které včerejšími volbami v v Meklenbursku-Předním Pomořansku po této cestě pokročilo dále, bude řeckému vývoji podobný.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marková (BPP): Taková "malá" páteční spekulace

20:07 Marková (BPP): Taková "malá" páteční spekulace

Minulý týden proběhla na sociálních sítích kauza, kde se řeší to, že vojáci AČR shromažďují informac…