Chabr (TOP 09): Na Výstavišti je k vidění unikátní mural Michala Škapy

02.10.2020 17:21 | Zprávy
autor: PV

Jeho fragmenty udělají radost rodinám ve finanční nouzi kvůli koronavirové krizi.

Chabr (TOP 09): Na Výstavišti je k vidění unikátní mural Michala Škapy
Foto: TOP 09 / Martin Kubica
Popisek: Jan Chabr

Radní hl. m. Prahy Jan Chabr podpořil vznik unikátního graffiti o velikosti 450 m2 na Výstavišti Praha. Autorská dvojice Tron a X-Dog alias Michal Škapa a Ondřej Vyhnánek vytvořili na jedné ze stěn Křižíkova pavilonu dílo inspirované sci-fi literaturou i komiksy. Graffiti (mural) bude na Výstavišti k vidění jen do doby, než začne plánovaná rekonstrukce pavilonů. Část díla se zároveň přesune na Kampu, kde se v prosinci uskuteční dražba jednotlivých desek. Její výtěžek poputuje neziskovým organizacím. Projekt vznikl ve spolupráci hlavního města Prahy, Výstaviště Praha a autorů.

Tron, tedy Michal Škapa, s Ondřejem Vyhnánkem alias X Dogem vytvořili obří mural za necelý týden. Unikátní možnost využít jako plátno architektonickou památku se podle nich nenaskytuje často. „Plocha o takovém rozměru je vždy výzvou a Křižíkovy pavilony jsou zcela unikátní prostor. Navíc má celý mural kvůli brzké plánované rekonstrukci velmi krátkou trvanlivost a z původního Křižíkova pavilonu se zachová jen několik fragmentů, které pak poslouží dobré věci,“ říká Michal Škapa. „Inspiraci jsme čerpali ze sci-fi literatury, vědeckých kreseb i komiksů a stylově samozřejmě vycházíme z našich graffiti kořenů, i když tady jsme už u velkoformátových maleb,“ doplňuje Ondřej Vyhnánek.

Malba má podobu bájného ztraceného města - hlava složená z fragmentů, která se chystá vdechnout metropoli nový život, v ruce drží jiskru a kolem víří celý vesmír. Kombinace světa techniky i fantaskní vize jsou propojené do jednoho originálního výtvarného celku, ale i po rozebrání budou vybrané desky určené k dražbě fungovat jako samostatné umělecké dílo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

NATO

Tvrdíte, že pro USA nemá NATO smysl. Co pro nás? A kdo myslíte, že je dnes ten hlavní hegemon Čína nebo USA? Souhlasím s vámi, že Evropa to rozhodně není. Myslíte, že někdy bude? Jestli ano, tak my se toho asi určitě už nedožijeme, co myslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Zajistíme informace pro vietnamské podnikatele

7:17 Ministryně Schillerová: Zajistíme informace pro vietnamské podnikatele

Ministerstvo financí uzavřelo Memorandum o informační spolupráci s Česko-vietnamským vzdělávacím ins…