Chalánková (ODS): Premiér Babiš by měl vysvětlit konkrétní dopady Istanbulské úmluvy na život a právo v ČR

08.09.2020 14:01

Se seznamem konkrétních dotazů na dopady případného přijetí Istanbulské úmluvy se otevřeným dopisem obrátila na premiéra Andreje Babiše senátorka Jitka Chalánková.

Chalánková (ODS): Premiér Babiš by měl vysvětlit konkrétní dopady Istanbulské úmluvy na život a právo v ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka Jitka Chalánková

Po premiérovi žádá například úplný přehled věcných rozporů mezi ústavním pořádkem a zákony České republiky a tzv. Istanbulskou úmluvou, úplný přehled zákonodárných opatření, jejichž přijetí by si případná ratifikace Úmluvy vyžádala, a také úplný přehled dalších nezbytných opatření na úrovni orgánů státní správy a samosprávy. V dopise se ptá také na úplný přehled genderů ve smyslu definice obsažené v Istanbulské úmluvě (čl. 3 písm. c) sociálně ustanovených rolí, chování, jednání a vlastností, které příslušná společnost pokládá za odpovídající pro ženy a muže, relevantních pro Českou republiku.

Anketa

Vyhraje hnutí ANO krajské volby?

70%
14%
hlasovalo: 14725 lidí

Chalánková dopisem reaguje na nedávnou senátní debatu o Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů Unie rovnosti: strategie pro rovnost žen a mužů na období 2020-2025 a současně v návaznosti na pokračující veřejnou debatu o přínosech nebo naopak škodlivosti případného přijetí tzv. Istanbulské úmluvy.

„Již během debat na půdě Senátu jsem si dovolila v návrhu usnesení naformulovat zcela konkrétní dotazy, protože jsem přesvědčena, že veřejnost by měla dostat jasnou a srozumitelnou informaci, co přesně by přijetí pravidel Istanbulské úmluvy pro Českou republiku znamenalo. Přestože nám, jako senátorům, byl předložen podkladový materiál připravený Úřadem vlády, odpovědi na své otázky jsem v něm přes veškerou snahu nenašla,“ připomíná v dopise Chalánková.

„Hlavním argumentem podporovatelů přijetí Úmluvy je nutnost zlepšit postavení a ochranu žen, současně ale zaznívají ubezpečení, že prakticky nebude Istanbulská úmluva vyžadovat větší zásahy do českého právního řádu, protože ten již vysoký standard ochrany práv zahrnuje. Tyto argumenty jsou zjevně v kontradikci. Věřím proto, že premiér využije tuto příležitost a sporné otázky vyjasní,“ zdůrazňuje dále Chalánková.

Podrobná znalost zcela konkrétních dopadů přijetí Úmluvy bude podle ní předpokladem pro zodpovědné rozhodování zákonodárců, jejichž souhlas je podle článku 49 Ústavy nutnou podmínkou pro ratifikaci Istanbulské úmluvy Českou republikou.

dopis

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urbanová (STAN): Mám pocit, že se to posouvá k lepšímu

22:33 Urbanová (STAN): Mám pocit, že se to posouvá k lepšímu

Komentář na facebookovém profilu k práci, která poslankyni čeká.