Chalánková (TOP 09): Musíme už pomoci ohroženým uprchlíkům z Erbílu

14.12.2015 14:10 | Zprávy

Místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková prosadila, že se poslanci budou tento týden mimořádně zabývat žádostí 153 křesťanských uprchlíků. Mimořádnou diskusi o pomoci ohroženým lidem z uprchlického tábora v iráckém Erbílu, má sněmovna na programu ve čtvrtek. Uprchlíci požádali Českou republiku o azyl, ale na pomoc čekají měsíce.

Chalánková (TOP 09): Musíme už pomoci ohroženým uprchlíkům z Erbílu
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková

TOP 09 už v lednu veřejně deklarovala, že Česká republika má povinnost nabídnout pomoc těm nejpronásledovanějším skupinám obyvatel, například křesťanům ze Sýrie, Iráku a Egypta. Křesťané z uprchlického tábora v Erbílu jsou v ohrožení života ze strany Islámského státu. Pomoc, o kterou požádali českou vládu, však vázne. „Pan premiér mě v říjnu informoval, že vláda těmto 153 uprchlíkům pomůže bez ohledu na to, jestli budou zařazeni do kvót. Jejich přesun z uprchlického tábora v Erbílu ale neustále vázne. Proto jsme prosadili, že se tím ve čtvrtek bude mimořádně zabývat sněmovna," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková.

Žádost o přijetí ohrožených křesťanů přijal Úřad vlády už v červenci. „Vláda se od té doby sešla dvacetkrát a ani to nestačilo, aby tuto žádost projednala. Jsme rádi, že vláda má alespoň tolik respektu k poslanecké sněmovně, že poté, co jsme k tomu svolali mimořádnou schůzi, se tento bod rozhodla projednat také," míní poslankyně Chalánková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Zajímalo by mě, s kým byste případně šli do koalice?

Protože teď všechny vaše koaliční partnery dost ostře kritizujte. Hlavně STAN a ODS. Zajímá mě, zda jsou pro vás přijatelní jako koaliční partneři? Protože jestli ne, tak s kým jiným byste do koalice šli? Nebo jste usoudili, že bude jen opoziční stranou, jako třeba SPD, které to evidentně vyhovuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zwyrtek Hamplová: Na zakázky Ministerstva obrany se bude chtít po volbách podívat

22:01 Zwyrtek Hamplová: Na zakázky Ministerstva obrany se bude chtít po volbách podívat

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na předražené zakázky Ministerstva obrany