Chmela (Trikolóra): Žába v eintopfu

07.08.2020 11:30

Autor tímto článkem upozorňuje na podivnou snahu českého mediálního mainstreamu zkrášlovat obraz Německa v naší zemi včetně relativizování německých zločinů spáchaných na našich předcích.

Chmela (Trikolóra): Žába v eintopfu
Foto: Trikolóra
Popisek: Trikolóra
reklama

K napsání této stati mě vyprovokovaly nedávné články v části mainstreamových médií, které se týkaly zpochybňování počtu obětí Čechoslováků v období 2. světové války či zpochybňování odsunu Němců z Československa. Rovněž mě zarazilo vítání nechvalně známého Bernda Posselta, tvář sudetských Němců nebo volání po prezidentce České republiky Angele Merkelové. V tomto duchu "nerozborného německého přátelství" je velmi pikantní i tweet novináře z Hospodářských novin, lajknutý samotným Petrem Honzejkem, který sděluje, že se nemáme bát německého diktátu, ba naopak.

Výše zmíněné mě vede k názoru, že (někteří) mainstreamoví novináři a politici si dali za cíl změnit negativní názor mnohých Čechů na Němce. S ohledem na naši historickou zkušenost s Němci, nejen z 20. století, to rozhodně není lehký úkol. Jak chcete zlepšit PR souseda, který nás chtěl poněmčit, vyhnat, ba dokonce rovnou vyhladit? Jediná možná strategie je formou tzv. inkrementalismu. Jedná se o metodu postupných dílčích kroků s méně nápadným záměrem, které v součtu dosáhnou zprvu nemyslitelného výsledku. Někdy se tato strategie připodobňuje k žábě v hrnci s vodou, přičemž tato voda se pomalu ohřívá, dokud se žába neuvaří.

Někdy mainstreamoví novináři v souvislosti s "lakováním Německa narůžovo" argumentují, že se neblahé historické události staly přece před mnoha desetiletími a současné Německo je jiné, proto je potřebné v ČR změnit jeho vnímání. Tuto argumentaci však od těchto novinářů odmítám. Proč? Stejní lidé, kteří toto vykřikují ve vztahu k Německu, totiž s železnou pravidelností připomínají jiné tragické zkušenosti s jinými státy, které se rovněž staly před mnoha desetiletími (např. vpád Varšavských vojsk). Jedná se tak o falešnou pokryteckou argumentaci a tu vždy ignoruji.

Jsem toho názoru, že by se na naši historii nemělo zapomínat a vždy by se mělo upozorňovat na její přepisování nebo její vymazávání. A nemyslím úpravu historie jen ve prospěch Německa, ale i jiných států. Velmi mile mě překvapily komentáře na sociálních sítích, jelikož pod každým proněmeckým článkem se strhla bouřlivá diskuse, jež autorům připomínala historické reálie, na které ve svých článcích „zapomněli“. Dokud lidé budou mít kritické myšlení, znalosti a nebudou se bát projevit, tak neskončíme jako ta pomyslná žába v eintopfu.

ArticleDetailRelatedProfileArticleLinkTitle Mgr. Martin Chmela

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Hanza: Pokud vláda dokáže ohnout Ústavu, tak co udělá se zákonem?

3:31 Senátor Hanza: Pokud vláda dokáže ohnout Ústavu, tak co udělá se zákonem?

Projev na 6. schůzi Senátu 24. února 2021 k návrhu zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onem…