Číp (KSČM): Migrace a vztahy s Tureckem

20.09.2016 6:31

Zhruba před rokem, přesně tedy 1. října 2015, jsme v Poslanecké sněmovně hovořili o migrační krizi. Hlasy poslanců z klubů ČSSD, ANO, KDU-ČSL a TOP 09 bylo přijato usnesení navržené poslankyní Jitkou Chalánkovou (TOP 09),

Číp (KSČM): Migrace a vztahy s Tureckem
Foto: kscm.cz
Popisek: René Číp

ve kterém se mimo jiné hovořilo o tom, že klíčová rozhodnutí, která mohou mít zásadní dopad na jednotlivé státy Evropské unie nebo kterými by se mohly jednotlivé státy cítit existenčně ohroženy, mají být přijímána jednomyslně a že rozhodnutí týkající se řízení masivních migračních toků jsou takovými klíčovými rozhodnutími. Usnesení také obsahovalo formulaci: »Poslanecká sněmovna vyjadřuje nesouhlas se zaváděním trvalých mechanismů k přemisťování uprchlíků do Evropské unie a v jejím rámci na základě povinného redistribučního klíče« i další:»…aby vláda České republiky prosazovala takovou politiku, která by se důkladně zaměřila na objektivní příčiny migrace a zejména prostřednictvím zahraniční a rozvojové politiky a humanitární pomoci, a to jak v rámci opatření na národní úrovni, tak při prosazování společných postupů v rámci Evropské unie«.

Kam jsme se za ten rok dostali, je otázkou. Migrační vlna je v porovnání s loňským rokem znatelně menší, to je neoddiskutovatelný fakt, je však otázkou, z jaké příčiny? Jsou tím důvodem kroky, které podniká Evropská unie včetně diskutabilní dohody s Tureckem, nebo máme důvody hledat jinde, a to přímo v zemích, ze kterých se migruje a situace se tam od té doby mírně stabilizovala, či lze ještě připustit další z možností, a to informovanost dalších případných migrantů od těch, kteří již v Evropě jsou a oznamují do své země původu, že se nenaplnila jejich očekávání a Evropa není takovým rájem, jak si představovali? Zřejmě to bude mix všech tří možností. Osobně se domnívám a jsem přesvědčen, že dohoda mezi EU a Tureckem o návratu a výměně migrantů není samospásná a navíc vyvolala v Turecku jisté očekávání a v Evropě rozvířila všeobecnou debatu o členství této země v Evropské unii. Jak ale víme, jednání o tomto možném kroku se vedou už řadu let. Přístupové rozhovory mezi oběma stranami byly zahájeny v říjnu roku 2005, avšak jejich průběh brzdí řada překážek, které se ani od té doby nepodařilo překonat. Mezi ně patří zejména svoboda vyjadřování, práva kurdské menšiny a vztahy s Kyprem. Z těchto, ale nejen těchto důvodů nejsem v současné době zastáncem dalšího přibližování Turecka do EU a nejsem ani zastáncem zavedení bezvízového styku, neboť bychom neměli být svými partnery tlačeni do kouta a provádět tyto ústupky pro nás zjevně s nevýhodnými podmínkami. Stejně jako v lidském životě, je potřebné docílit symbiózy jiným způsobem, a to co nejférovějším přístupem obou stran, založeným na oboustranné důvěře, žel tento stav zatím nenastal.

Rád bych proto zopakoval jasné stanovisko KSČM k migraci, ve kterém jsme konstatovali, mimo jiné, že od počátku krize stále požadujeme od vlády ČR a jejím prostřednictvím i od EU, aby se světové velmoci více podílely na řešení příčin migrační krize, kterou nezavinili občané ČR. Také trváme na plnění úkolů EU a příslušných členských států při ochraně své vnější hranice podle Schengenské smlouvy. Nelze trpět trestné činy převaděčství a obchodu s lidmi a je nutné posílit schopnost záchranných operací. Zdůrazňujeme také, že ti uprchlíci, kteří se rozhodli a rozhodnou u nás žít a pracovat, musí dodržovat naše zákony a jasně respektovat zvyklosti a pravidla.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Talíř (KDU-ČSL): Kaplice buduje nové rybníky na zadržování vody

10:46 Talíř (KDU-ČSL): Kaplice buduje nové rybníky na zadržování vody

Nedostatek sněhu v zimě i deště v jarním období způsobuje nedostatek spodní vody. Nejiná je situace …