Číp (KSČM): Migrace a vztahy s Tureckem

20.09.2016 6:31 | Zprávy

Zhruba před rokem, přesně tedy 1. října 2015, jsme v Poslanecké sněmovně hovořili o migrační krizi. Hlasy poslanců z klubů ČSSD, ANO, KDU-ČSL a TOP 09 bylo přijato usnesení navržené poslankyní Jitkou Chalánkovou (TOP 09),

Číp (KSČM): Migrace a vztahy s Tureckem
Foto: kscm.cz
Popisek: René Číp

ve kterém se mimo jiné hovořilo o tom, že klíčová rozhodnutí, která mohou mít zásadní dopad na jednotlivé státy Evropské unie nebo kterými by se mohly jednotlivé státy cítit existenčně ohroženy, mají být přijímána jednomyslně a že rozhodnutí týkající se řízení masivních migračních toků jsou takovými klíčovými rozhodnutími. Usnesení také obsahovalo formulaci: »Poslanecká sněmovna vyjadřuje nesouhlas se zaváděním trvalých mechanismů k přemisťování uprchlíků do Evropské unie a v jejím rámci na základě povinného redistribučního klíče« i další:»…aby vláda České republiky prosazovala takovou politiku, která by se důkladně zaměřila na objektivní příčiny migrace a zejména prostřednictvím zahraniční a rozvojové politiky a humanitární pomoci, a to jak v rámci opatření na národní úrovni, tak při prosazování společných postupů v rámci Evropské unie«.

Kam jsme se za ten rok dostali, je otázkou. Migrační vlna je v porovnání s loňským rokem znatelně menší, to je neoddiskutovatelný fakt, je však otázkou, z jaké příčiny? Jsou tím důvodem kroky, které podniká Evropská unie včetně diskutabilní dohody s Tureckem, nebo máme důvody hledat jinde, a to přímo v zemích, ze kterých se migruje a situace se tam od té doby mírně stabilizovala, či lze ještě připustit další z možností, a to informovanost dalších případných migrantů od těch, kteří již v Evropě jsou a oznamují do své země původu, že se nenaplnila jejich očekávání a Evropa není takovým rájem, jak si představovali? Zřejmě to bude mix všech tří možností. Osobně se domnívám a jsem přesvědčen, že dohoda mezi EU a Tureckem o návratu a výměně migrantů není samospásná a navíc vyvolala v Turecku jisté očekávání a v Evropě rozvířila všeobecnou debatu o členství této země v Evropské unii. Jak ale víme, jednání o tomto možném kroku se vedou už řadu let. Přístupové rozhovory mezi oběma stranami byly zahájeny v říjnu roku 2005, avšak jejich průběh brzdí řada překážek, které se ani od té doby nepodařilo překonat. Mezi ně patří zejména svoboda vyjadřování, práva kurdské menšiny a vztahy s Kyprem. Z těchto, ale nejen těchto důvodů nejsem v současné době zastáncem dalšího přibližování Turecka do EU a nejsem ani zastáncem zavedení bezvízového styku, neboť bychom neměli být svými partnery tlačeni do kouta a provádět tyto ústupky pro nás zjevně s nevýhodnými podmínkami. Stejně jako v lidském životě, je potřebné docílit symbiózy jiným způsobem, a to co nejférovějším přístupem obou stran, založeným na oboustranné důvěře, žel tento stav zatím nenastal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Dovolte mi vyjádřit soustrast Danuši Nerudové

6:03 Dostál (Stačilo!): Dovolte mi vyjádřit soustrast Danuši Nerudové

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k "utrpení" Danuše Nerudové za minulého režimu