Členové Změny pro Liberec podali trestní oznámení na exprimátorku

10.06.2015 19:05

Jan Korytář a Zuzana Tachovská ze Změny pro Liberec podali dnes na okresní státní zastupitelství podnět pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, poškozování cizích práv a porušování povinností při správě cizího majetku. Podezřelou ze spáchání výše uvedených trestných činů je exprimátorka Liberce Martina Rosenbergová.Ta v letech 2011 – 2013 sudovala v Praze soukromou vysokou školu, tyto soukromé cesty za studiem však vykazovala jako služební, tudíž je hradilo město Liberec. Odhadovaná škoda je 150 000 – 300 000 Kč. Na jejích soukromých cestách ji navíc v rámci pracovní doby doprovázeli také další zaměstnanci Magistrátu.

Členové Změny pro Liberec podali trestní oznámení na exprimátorku
Foto: Změna pro Liberec
Popisek: Jan Korytář
reklama

Jan Korytář: ,,Exprimátorka Liberce Martina Rosenbergová využívala služební auto k soukromým cestám, což je v pořádku, protože na to měla uzavřenou platnou smlouvu. Problém je v tom, že soukromé cesty mnohdy vykazovala jako služební a nechala si je proplácet z peněz města. Jedná se zejména o její jízdy do Prahy, kde v době, kdy byla primátorkou, studovala soukromou vysokou školu.“ 

Zuzana Tachovská: ,,Podání trestního oznámení jsme se chtěli vyhnout, proto jsme už v lednu opakovaně iniciovali schůzku s paní Rosenbergovou, kde jsme chtěli exprimátorce nabídnout věcné řešení, tedy aby své soukromé jízdy přiznala a vzniklou škodu Magistrátu města Liberec uhradila. Paní Rosenbergová však ani na opakované žádosti o schůzku nereagovala. Na předminulém zastupitelstvu nás znovu obvinila z účelové lži s cílem ji  poškodit před volbami, nezbývá nám tedy než podat trestní oznámení a svá tvrzení dokázat.“

Od roku 2011  se podle diáře exprimátorky jednalo minimálně o 21 jízd a více než 5.000 km, další desítky jízd a přesné množství kilometrů není v tuto chvíli možné přesně určit, neboť v knize jízd část údajů chybí. Na jejích soukromých cestách ji navíc v rámci pracovní doby doprovázeli také další zaměstnanci Magistrátu.

Exprimátorka své studium jako svou soukromou aktivitu navíc realizovala v normální pracovní době. Na konci roku 2012 a 2013 si pak navíc nechala vyplatit dalších 60 000 Kč za nevyčerpanou dovolenou.

,,V pracovním diáři je větší množství záznamů, které odkazují na jízdy do školy do Prahy či na zkoušky. Data těchto záznamů v diáři se shodují s údaji v knize jízd. Jízdy nejsou ale vykázány jako soukromé, nýbrž jako služební a tudíž hrazené městem,“ vysvětluje Zuzana Tachovská.

Časté cesty do Prahy začaly v říjnu 2011, kdy primátorka začala studovat na soukromé univerzitě v Praze  a skončily v roce 2013, kdy studium dokončila. Vedle cest do Prahy jsou v knize jízd i nijak nespecifikované služební jízdy v pondělky a pátky do Ústí nad Labem, kde studuje její dcera. Z dostupných informací je zřejmé, že se nejednalo o nějaké jednorázové pochybení.

Příklady  pravděpodobných  soukromých cest do Prahy,  vykázaných jako služební

Datum

jízda

km

kniha jízd - záznam

pracovní diář primátorky - záznam

15.2.2013

Liberec- Praha a zpět

244

služební cesta

Zkoušky-nic neplánovat

12.10.2012

Liberec -Praha a zpět

260

Služební cesta

Škola – nutný studentský průkaz 8:30 ústavně PS ve SE po roce 1989/Politická komunikace (Bureš/Kř)

30.11.2012

Liberec- Praha a zpět

260

služební cesta

Škola – studentský průkaz 8.30 sociologie ps/Politika volebních reforem ve SE (Outlý/Charvát)

19.4.2013

Liberec -Praha a zpět

265

služební cesta

7:30 -16:30 Praha, (v 9,00 zkouška)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Štěch: Současné ceny zemědělských produktů a dotace v zemědělství

10:50 Senátor Štěch: Současné ceny zemědělských produktů a dotace v zemědělství

Komentář na facebookovém profilu k uplynulému týdnu