Curylo (KDU-ČSL): Bruntálský zámek má park jako z pohádky, po revitalizaci se otevírá veřejnosti

30.07.2021 18:41 | Zprávy

Příjemnou procházku krásně upraveným zámeckým parkem nabízí Zámek Bruntál.

Curylo (KDU-ČSL): Bruntálský zámek má park jako z pohádky, po revitalizaci se otevírá veřejnosti
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Díky opraveným chodníčkům, novému jezírku, zahradnickým a dalším úpravám i už dříve zrekonstruované budově saly terreny si budou návštěvníci připadat jako v pohádce. Revitalizace parku i modernizace areálu zámku byly spolufinancovány z evropských peněz a státního rozpočtu. 

„Zámek Bruntál je v majetku Moravskoslezského kraje a před necelými dvaceti lety byl zařazen na seznam národních kulturních památek. Jsem proto velice rád, že se nám daří o něj náležitě pečovat. Právě dokončená modernizace areálu a revitalizace parku je další etapou v rozsáhlé rekonstrukci této úžasné památky a navazuje na nedávno obnovenou salu terrenu. Chceme, aby naše památky byly v co nejlepším stavu a byly atraktivní pro návštěvníky nejen od nás, ale i ze zahraničí, což bylo hlavním posláním přeshraničního projektu, ze kterého byla hrazena část nákladů na opravy,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a doplnil, že díky projektu Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane jsou teď v zámeckém parku opravené cestičky a zpevněné plochy, stěny hradeb i oplocení, bašta se schodištěm, park má nový mobiliář, novou zeleň, ale také romantické jezírko. V zámeckém parku vznikl procházkový okruh s podmínkami vhodnými i pro pohyb osob s omezenými pohybovými možnostmi a pro rodiny s kočárky.

Návštěvníci Bruntálského parku si také prohlédnou čtyři nové sochy, které vznikly během letního sochařského sympózia. „Součástí přeshraničního projektu byla i umělecká soutěž, do které se hlásili sochaři od nás a ze Slovenska. Vybraní čtyři finalisté pro zámek vytvořili přímo před průčelím bruntálského zámku pískovcové abstraktní sochy. Tvořili je dva čeští a dva slovenští umělci podle svých porotou předem schválených návrhů. Odhalení soch bylo součástí slavnostního otevření revitalizovaného parku a bylo skvělou příležitostí, aby se setkali hlavní partneři přeshraničního projektu, tedy zástupci Moravskoslezského a Žilinského kraje,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

EU

Napsal jste to přesně, že se EU snaží být v ochraně životního prostředí lepší než zbytek světa. Já se ale ptám, k čemu to je? Hlavně když jak taky sám tvrdíte, je to na úkor nás všech, kdy na tu její politiku tvrdě doplácíme?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hlaváček (STAN): V Praze 11 vznikne nová městská čtvrť

23:08 Hlaváček (STAN): V Praze 11 vznikne nová městská čtvrť

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bytové výstavbě v Praze