Czernin (TOP 09): Skutečná láska k vlasti je nesobecká, sebeobětující a tolerantní

25.06.2021 9:45 | Komentář
autor: PV

Projev na pietním setkání v Senicích k výročí operace Silver A

Czernin (TOP 09): Skutečná láska k vlasti je nesobecká, sebeobětující a tolerantní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Czernin

Jako každý rok touto dobou, setkali jsme se v Senicích, abychom si připomněli hrdiny ze Silver A.

Vážený pane starosto, dámy a pánové, vážení přítomní,

v dobré tradici se zde setkáváme již po desáté, a jsem rád, že vidím známé tváře. Jsem vděčný vám všem, kteří o tuto tradici pečujete. Důvod našeho každoročního setkání je vždycky totožný. Chceme si připomenout – letos již 79. výročí – hrdinství paraskupiny „Silver A“ na území Protektorátu Čechy a Morava. Chceme si připomenout tři statečné muže, tři hrdiny a vlastence, kteří nasadili život k ochraně vlasti. Nadporučíka Alfréda Bartoše, rotmistra Josefa Valčíka a četaře Jiřího Potůčka.

Každým rokem se, asi jako každý z vás, zamýšlím nad jejich činem, odvahou, možná trochu fanfarónstvím, láskou k vlasti a láskou k lidem. Letos, po dlouhé době pandemie, která strhla do svého víru celý svět, mi připadá blízká myšlenka na vlastenectví těchto tří vojáků.

Jak velká musela být jejich láska k vlasti, když je vedla k tomu, aby se vrátili do země svírané hrůzou z řádících nacistů. Jak velká musela být jejich láska k vlasti, když vzali na svá bedra těžký úkol a obrovské osobní riziko. Vždyť museli vědět, že jejich mise velmi pravděpodobně skončí smrtí. Museli také vědět, že jejich úkol nezvrátí běh dějin. Že je to jen střípek – velmi důležitý – ale jen střípek mezi všemi dalšími, které dohromady mohou přinést vlasti mír a svobodu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Jaroslav Komínek byl položen dotaz

Prezident

O jakých věcech, které mu nepřísluší, podle vás prezident rozhoduje? A proč by nemohl vystupovat do politiky, když je politik, kterého volilo nejvíce občanů ze všech politiků?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ženíšek (TOP 09): Vyvěsit českou vlajku? A za ruskou jsou body navíc?

13:05 Ženíšek (TOP 09): Vyvěsit českou vlajku? A za ruskou jsou body navíc?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke dni státní vlajky.