Decroix (ODS): Vzedmutí občanské společnosti proti diktátorskému režimu

17.04.2023 23:02 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k situaci v Íránu.

Decroix (ODS): Vzedmutí občanské společnosti proti diktátorskému režimu
Foto: Archiv Evy Decroix
Popisek: Eva Decroix

To, co dnes sledujeme v Íránu je vzedmutí občanské společnosti proti diktátorskému režimu. Na úrovni zahraniční politiky je důležité pojmenovat režimy a jejich pomocníky tím, čím opravdu jsou a příklady odvážných zemí jsou v tomto ohledu zásadní. Česká republika je skvělým vzorem transformace nesvobody v demokratický režim. Havel je v Íránu velkou inspirací.

Takto shrnuli situaci ve své zemi zástupci íránské komunity žijící v zahraničí. Možnosti svobodně hovořit o své zemi na půdě Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky si velmi cení, ačkoliv pro ně  každý podobný výstup znamená opakovanou volbu mezi svobodou projevu a možností vrátit se do své země a vidět své blízké.

Pegah Moulana, Íránka a vedoucí Youth and Environment Europe, neziskové organizace působící v bezmála dvaceti sedmi zemích přirovnala situaci ve své zemi k ohromnému monstru, které každým dnem roste a nevíme, kdo bude další, koho pohltí.  Profesor Profesor Afshin Shahi z Keelské univerzity ve Velké Británii připomněl, že Írán se ve válce na Ukrajině angažuje na straně dalších diktatur, čínské a ruské.

Na závěr bohaté a otevřené diskuze, ve které Irena Hůlová z Amnesty International ČR připomněla, že lidskoprávní situace v Íránu se zásadním způsobem zhoršuje. Roste počet osob neoprávněně vystavených mučení, vězení. Ušetřeny těchto krutostí nejsou ani děti. K zásahům dochází i ve školách. Opakovaně dochází  z velmi sporných důvodů a bez řádného soudu  popravám demonstrantů, aktivistů či novinářů.  Přítomní hosté však vyjádřili naději, že  hodnoty nemohou být zavražděny a ocenili již přijaté kroky mezinárodního společenství vedoucí k vyšetřování situace.

Hosté se spolu s členy podvýboru shodli na důležitosti pokračujícího mezinárodního tlaku na respektování lidských práv v Íránu, v případně nutnosti propojeného s jasně cílenými sankcemi proti osobám odpovědným za porušování lidských práv.

Tyto priority byly také podtrženy v usnesení přijatém podvýborem pro lidská práva a podporu demokracie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Lež se nastoluje jako světový řád

12:12 Lachnit (ANO): Lež se nastoluje jako světový řád

Třicet, čtyřicet, nebo sedmdesát? Nedá se to přesně spočítat, ale bylo to hodně. Odpor k vládní poli…