Dobeš (65 demokratů Jana Kasla): Jak dopadly volby na Praze 3

18.10.2014 12:09 | Zprávy

Máme po volbách na Praze 3 a začínají kolečka povolebních vyjednávání, ze kterých vzejde nová Rada městské části a starosta či starostka. Jak tedy podle mě volby dopadly?

Dobeš (65 demokratů Jana Kasla): Jak dopadly volby na Praze 3
Foto: LIDEM
Popisek: Exministr dopravy Pavel Dobeš

Přes velmi kontroverzní poslední část kampaně, zcela jednoznačně zvítězil Matěj Stropnický a Žižkov (nejen) sobě, který získal 27,29 % hlasů a 11 mandátů.

Není to zas tak překvapivé vítězství, s ohledem na to, že předvolební diskuse se vedla o bodech, které ŽNS v průběhu posledních 4 let vytáhlo. Ať se jedná o Nákladové nádraží Žižkov, park Parukářka, či cyklostezky a bytovou politiku. U TOP 09 je výsledek neúspěchem a je jistě překvapením, jak velký rozdíl je mezi prvním a druhým. Paní starostka měla čtyři roky na to, se nejviditelněji podílet na správě městské části a představit i jasnou představu toho, kam a jak se bude Praha 3 dále ubírat. To se ovšem v kampani nestalo. TOP 09 se vyjadřovala k tématům, které jí byly navrženy od koaličního partnera a sama nekladla důraz na své programové priority. Zisk 20,89 % a 8 mandátů je pro stranu, která měla čtyři roky post starosty, jistě málo.

Následuje asi největší překvapení voleb na Praze 3 a to ODS. Ta získala třetí místo a zisk 13,13 % a 5 mandátů. S ohledem na dlouhodobé vládnutí ODS v minulosti a celou řadu excesů je to výsledek více než zajímavý a je jisté, že se ODS podařilo přesvědčit voliče, že se jedná o nové lidi, kteří nejsou spojeni s předchozími představiteli této strany. Zde si dovolím dvě poznámky: 1) až delší doba prokáže, zda tomu tak opravdu je… 2) není mi moc jasné, proč TOP 09 nemá žádný problém s tím, že v předvolebních materiálech ODS Praha 3 je hlavním podporovatelem Jiří Pospíšil, který sice byl členem ODS, ale nyní je zvoleným evropským poslancem za TOP 09 (ovšem to si musí v TOP 09 vyjasnit sami).

Čtvrtým v pořadí je ČSSD se ziskem 12,83 % a 5 mandátů. To je velmi slabý výsledek s ohledem na masivní kampaň a účast v poslední radniční koalici (v Radě měli 3 zástupce). Páté místo pak obsadila KSČM se ziskem 6,69 % a 2 mandáty. Je to výsledek, který odpovídá několika předchozím volbám a není zde patrný ani nárůst či pokles.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Pavel Dobeš

Ing. Barbora Urbanová byl položen dotaz

Rozpočet

Když je podle vás rozpočet bez ambice, zajímá mě, zda ho tedy podpoříte nebo ne? Protože jestli ano, tak si podle mě slušně řečeno nevidíte do pusy nebo to hlasujete i pro věci, s kterými nesouhlasíte? Jakou má takové hlasování logiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Ze srdce děkuji Spolu za propagaci

8:19 Rajchl (PRO): Ze srdce děkuji Spolu za propagaci

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na předvolební plakáty koalice Spolu