Podle místopředsedy sněmovního Výboru pro bezpečnost, poslance Richarda Dolejše (ČSSD), který k tomuto zákonu předložil pozměňující návrh s cílem zpřesnit kontrolu tajných služeb Poslaneckou sněmovnou, je tato novela z hlediska fungování demokratického právního státu jednou z nejdůležitějších legislativních norem.
"Novela reaguje na vývoj v bezpečnostní oblasti a rozšiřování kompetencí a působnosti tajných služeb v oblastech terorismu, boje proti korupci a kyberkriminality," uvedl poslanec Richard Dolejš (ČSSD).
Moc tajných služeb je v demokratickém právním prostředí nutné vyvažovat
Místopředseda Výboru pro bezpečnost Richard Dolejš (ČSSD) dále uvedl, že v této souvislosti je zároveń třeba, aby Vláda a Parlament na "tiché" posilování kompetencí a působnosti tajných služeb adekvátně reagovaly. V nedávné minulosti byl legislativní cestou zpravodajským službám umožněn přístup např. k informacím uchovávaných Gen. fin. ředitelstvím a k informacím uchovávaných bankovním sektorem. Umožněn byl rovněž přístup zpravodajských služeb k údajům v databázích veřejné telefonní služby.
Vedle toho bude Sněmovna brzy projednávat n. z. o vojenském zpravodajství, která posiluje kompetence této tajné služby v oblasti kybernetické obrany, včetně monitorování kyberprostoru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV