Dolejš (KSČM): Připomínka postoje Rusů k srpnu 1968 - omluvy a nedůvěra

28.08.2013 5:29 | Zprávy

Na Rudém náměstí podle ruského serveru www.tvrain.ru zadržela policie krátce celkem 10 aktivistů, připomínající 45. výročí okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy. Důvodem mělo být nepovolené shromáždění. Pokud by se ale za zákrokem skrývaly politické motivy, byl by to problém. Jak je to tedy s reakcí Ruska a to bez nějaké fobie či hysterie ?

Dolejš (KSČM): Připomínka postoje Rusů k srpnu 1968 - omluvy a nedůvěra
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968

Chápu, že státní orgány v Moskvě se např. na určitém místě na Rudém náměstí snaží vytlačit veškeré politické mítinky. I v jiných zemích se některé lokality chrání a účastníkům té moskevské akce hrozí jen pořádková pokuta, nikoliv kriminál. Na druhou stranu šlo jen o vyjádření názoru, ne nějakou agresi, jako když u nás extremisté vyrazí do ulic poprat se s policisty (jako v poslední době v Plzni, Ostravě, Duchcově a jinde). Neškodí vnímat to, zda si ti aktivisté chtěli jen pokojně bez napadání veřejného pořádku připomenout protest svých předchůdců z 25. srpna 1968 na místě samotném.

Akce byla zasvěcena památce demonstrace tzv. osmy a účastníci nesli jako tehdy jen plakát s nápisem «?? ???? ? ???? ???????!». Ten jim ale policisté po pár minutách vyrvali. Jak sám historický fakt invaze, která proběhla v rozporu mezinárodním právem, tak i tvrdé sankce tehdejším odvážlivcům na Rudém náměstí, by si asi zasloužily citlivější přístup. Tím spíš, že přiznat alespoň mravní problém a omluvit se za rok 1968 měla odvahu i vrcholná politická reprezentace Ruska už po roce 1989. Připomínám, že jak Michail Gorbačov, tak Boris Jelcin, ale i Vladimír Putin se omluvili za okupaci ČSSR v srpnu 1968 (Putin dokonce dvakrát).

Již představitelé SSSR, spolu s ostatními členskými státy Varšavské smlouvy, přijali v prosinci 1989 společné stanovisko, kde intervenci vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 označují za protiprávní, neopodstatněnou a chybnou. A během oficiální návštěvy Václava Havla v Moskvě v roce 1990 sovětská strana vyslovila v komuniké politování nad událostmi roku 1968, po kterém následovala známá mezivládní dohoda o odchodu sovětských vojsk z Československa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomahač (Zelení): Cestou k o živení je dekarbonizace automobilového průmyslu

21:03 Pomahač (Zelení): Cestou k o živení je dekarbonizace automobilového průmyslu

Evropský parlament právě schválil rozvolnění pokut pro výrobce osobních automobilů, kteří nedodrží v…