Doležal (SPD): O co také půjde v krajských volbách?

23.03.2024 20:14 | Komentář

Přestože se nyní ve veřejném prostoru soustředí pozornost na červnové volby do Evropského parlamentu, čekají nás letos i další volební klání. Stejně důležitá, ne-li důležitější. Zejména se to týká voleb do zastupitelstev samosprávných krajů.

Doležal (SPD): O co také půjde v krajských volbách?
Foto: archiv
Popisek: Ekonom a politolog ing. Tomáš Doležal je koordinátorem hnutí Svoboda a přímá demokracie v okrese Praha-východ.

Vláda Petra Fialy má plná ústa důležitosti podpory krajských (i obecních) samospráv a decentralizace. V praxi se ovšem k územním samosprávám chová od počátku svého působení naprosto hanebně.

Vláda Petra Fialy má plná ústa důležitosti podpory krajských (i obecních) samospráv a decentralizace. V praxi se ovšem k územním samosprávám chová od počátku svého působení naprosto hanebně.

Slovy klasika: „Je to horší než zločin, je to chyba!!“ A rezignace na jeden z hlavních úkolů a smyslů existence krajských samospráv.

Vládní útok na finance krajů

A tak například v debatách o tzv. vládním konsolidačním balíčku, který od letošního ledna plošně zvyšuje všechny typy daňových a pojistných odvodů fyzickým i právnickým osobám, poněkud nezaslouženě zapadlo, že do něj Fialova sestava pokoutně a na poslední chvíli protlačila i několik podstatných změn v zákoně o rozpočtovém určení daní, který mj. stanoví podíl územních samosprávných celků (krajů a obcí) na celkovém objemu vybraných daní.

Jedná se hlavně o to, že Fialova vláda se tímto návrhem rozhodla pro roky 2024 a 2025 podíl krajů (i obcí) na vybraných daních snížit. A to dost výrazně.

A nedosti na tom - zatímco v první verzi tzv. konsolidačního balíčku vláda navrhla snížit „pouze“ podíl krajů (a obcí) z finančních prostředků vybraných na dani z příjmu fyzických a právnických osob, v jeho finální podobě byl tento výčet rozšířen ještě o snížení podílu územních samosprávných celků na vybrané dani z přidané hodnoty. 

Což je z hlediska daňových příjmů ta vůbec nejvyšší položka.

Fialova vláda konkrétně snižuje podíl krajů na celkovém ročním výnosu ze všech těchto typů daní pro rok 2024 ze stávajících 9,78 % na 9,76% a pro rok 2025 dokonce až na 9,45%!

Když si toto přepočteme na konkrétní čísla, pro náš, Středočeský kraj půjde o úbytek cca 140 milionů ročních příjmů!

Což je „zářez“ více než značný…

Tento vládní krok představuje nepřijatelný zásah do ústavně garantovaného práva na výkon územní samosprávy, zejména pak do finančního předpokladu výkonu tohoto práva. 

A také zásah do naprosto legitimního očekávání příslušných orgánů krajů (a samozřejmě i obcí), do jejich okamžitých i střednědobých plánů.

Neschopná vláda ohrožuje fungování veřejných služeb i veřejné správy

Vysoké deficity státního rozpočtu a rychlý růst státního dluhu jsou zaviněny nekompetentní politikou současné vlády, která proto nemá žádné oprávnění svůj diletantismus ve správě veřejných financí řešit na úkor krajů a obcí. 

Protože ty - na rozdíl od vlády -  dlouhodobě hospodaří vyrovnaně či přebytkově.

Fialova vláda tudíž nemá žádné právo tímto opatřeními snižovat kvalitu a dostupnost veřejných služeb, které kraje a obce zajišťují a poskytují občanům - což je mj. předškolní péče o nejmenší děti, základní a střední školství, zdravotnictví, služby lékařské pohotovosti, veřejná autobusová a vlaková doprava či široká paleta sociálních služeb.

Kraje i obce musí rovněž ze zákona vykonávat v tzv. přenesené působnosti mnohé důležité povinnosti státu, resp. státní správy - namátkou agendu stavebního řízení, osobních dokladů, památkové péče, živnostenského podnikání atd. K tomu všemu musí mít dostatek finančních prostředků garantovaných zákonným a dostatečně transparentním a předvídatelným způsobem.

Toto schéma Fialova vláda zbourala a krajům i obcím  škrtem pera potřebné peníze nepřijatelným způsobem sebrala.

A to i přesto, že vůči tomuto zlovolnému  - a vůči územním samosprávám nepřátelskému a škodlivému - návrhu opakovaně protestovaly i obě hlavní asociace sdružující obce a města a hájící jejich zájmy, Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv.

Ostudná je v tomto kontextu zejména skutečnost, že se tak stalo za souhlasu a za aktivní podpory hnutí STAN, jehož představitelé se jinak zájmy krajů a obcí verbálně zaklínají, kudy chodí.

Ovšem v tomto případě jim chladnokrevně vrazili pomyslnou kudlu do zad.

Hnutí SPD se proti této vládní svévoli naopak ve Sněmovně i jinde hlasitě bouřilo a naše poslankyně Marie Pošarová svými pozměňovacími návrhy usilovala o zachování daňových příjmů krajů a obcí a o odvrácení této vládní „krádeže za bílého dne“.

Mějme toto vše na paměti při krajských volbách v září letošního roku.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Článek byl převzat z Profilu Ing. Mgr. Tomáš Doležal, Dis.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

9:15 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zahájení řízení Radou pro rozhlasové a televizní vy…