Pan ministr Brabec nás seznámil s obsahem rámcové směrnice o vodě a směrnice o povodních a opatřeních k dosažení dobrého stavu vod EU a snížení povodňových rizik, s pozicí vlády ČR k tomuto evropskému tisku.
Nejprve mi dovolte dvě citace z článku Mokré války od Andrei Novotné, který byl zveřejněn v červencovém čísle časopisu Nový prostor. "Na pití je tu whiska, voda je tu od toho, aby se o ni bojovalo." To řekl Mark Twain. A druhý citát: "Již nyní je pitná voda podle OSN nedostupná zhruba miliardě lidí, tedy sedmině světové populace. Prognózy do budoucna jsou však ještě horší. OECD varuje, že v roce 2030 může mít problém s přístupem k pitné vodě až 47 % obyvatel naší planety." Máme se bát, že o nedostatkový a přitom základní zdroj se povedou války? Ony možná už dávno probíhají, jen se jim většinou říká jinak.
Náš výbor pro evropské záležitosti EU se problematice vodního hospodářství věnuje dlouhodobě a projednal již celou řadu evropských tisků z této oblasti a přijal tím doporučení, které pak plénum Senátu převzalo jako svá usnesení. Vždy jsme se snažili a před námi naši předchůdci a já věřím, že i ti, kteří přijdou po nás, aby náš postoj k jakékoli problematice byl konzistentní a tudíž i předvídatelný. Ne jinak je tomu i v tomto případě. Navrhované doporučení má základy právě v již dříve Senátem přijatých usneseních a současně plně reflektuje tisk K14/10 na nejnovější poznatky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV