Drozdík (Republika): Bránit spotřebitele proti šmejdům lze jedině legislativně

16.10.2017 11:30 | Zprávy

Problém se šmejdy vídáme v médiích již hodně dlouho, ale stále pořád jsou o krok před prevencí? Proč tomu tak je? Proč už se neučiní daleko razantnější přítrž na ochranu spotřebitelů?

Drozdík (Republika): Bránit spotřebitele proti šmejdům lze jedině legislativně
Foto: Twitter Petra Drozdíka
Popisek: Petr Drozdík

 Dlouho jsem přemýšlel, zda napsat názor k tomuto velmi ožehavému tématu. A hned v úvodu zavtipkuji - píši to již podruhé, protože se mi to poprvé ze záhadného důvodu neuložilo .-) 
Ale teď vážně. Problematika "šmejdů" nebo-li podvodných prodejců nabízející výhodné a levnější smlouvy od telekomunikačních společností, energetických společností až po zájezdy kde se nutí lidem nekvalitní výrobky je v médiích snad již několik let. Média se snaží veřejnost varovat, ale vždy je tomu až ve ve chvíli, kdy nějaký občan naletí a my koukáme na jeho slzy které snímá kamera televizní obrazovky.

Ochrana spotřebitele

Zákon má sice snahu chránit spotřebitele a to tím, že je mu dána možnost dle určitých podmínek odstoupit od smlouvy bez sankcí. Je to ale dostačující? Podmínky ve smlouvách jsou různé, právníci podvodných společností vymýšlejí nejrůznější kličky, aby pomohli vyfešákovaným mladým hochům ještě v obleku od maturity úspěšně uzavřít smlouvu a shrábnout provizi. 
Mnohé obce už dávno přitvrdily a přišly se zákazem podomního prodeje, který mají ošetřen svou obecně závažnou vyhláškou. Nerespektování pak může být řešeno legislativně a to dle § 58 odst. 4 zákona o obcích, prodejci pak  MŮŽE být udělena pokuta až 200.000,- Kč.Problém však zůstává ve fázi, kdy to musí správní orgán prokázat, že k takovému porušení došlo. 
Slýchávám často, že se podomní prodejci přivolané hlídce Městské policie vysmívají a odcházejí se zdviženým nosem nahoru, protože jim strážník může maximálně domluvit a přetlumočit vyhlášku. Jediné řešení snad je, že si spotřebitel pozve obchodníčka domů a až bude mít všechny papíry na stole, přivolá si hlídku. To je ale pro většinu z nás nepředstavitelné. Za prvé dojezd hlídky něco trvá a za druhé, koho to napadne?

V dnešní moderní době, kdy si můžeme vytisknout cokoliv, udělat si kartičku, kterou se budeme prokazovat jakoby zástupce energetické či telekomunikační společnosti je celá řada. Tiskárnu má dnes doma kde kdo. A ruku na srdce, koho napadne zvednout telefon, a zavolat si např. na ČEZ a čekat dlouhé minuty než se spojíme s operátorem, aby nám zase dlouhé minuty ověřoval, zda tady někoho vyslal? Ani já bych to nedělal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): To je ta firma, která dělala pro vaše ministry alibistické vyhodnocení

15:14 Bartoš (Piráti): To je ta firma, která dělala pro vaše ministry alibistické vyhodnocení

Odpověď na 134. schůzi Poslanecké sněmovny dne 7. května 2025 na reakci poslance Andreje Babiše k je…