Emmerová (ČSSD): Tolerance alkoholu u cyklistů může výhledově přinést nižší sankce za alkohol u řidičů

02.09.2016 10:12

V diskuzi v Senátu jsem osobně doporučila, aby řidiči jakéhokoliv typu vozidla užívali testování dechovou zkouškou, přičemž v dopravě motoristů trvá nadále nulová tolerance.

Emmerová (ČSSD): Tolerance alkoholu u cyklistů může výhledově přinést nižší sankce za alkohol u řidičů
Foto: ČSSD
Popisek: Milada Emmerová

Návrh novely zákona o silničním provozu byl podán skupinou senátorů spolu s hlavním iniciátorem, a to místopředsedou Senátu Zdeňkem Škromachem. Zdůvodnění tohoto návrhu mi připadá zcela přiléhavé, poněvadž se jedná o situaci, která se často děje u cyklistů na vinařských stezkách jižní Moravy. V návrhu zákona je jednak uveden limit 0.8 promile, jednak jsou vymezeny komunikace, kde lze požití alkoholu v daném limitu tolerovat. Jde o zmíněné stezky, ale i o komunikace nižšího řádu. Samozřejmě, že se návrh týká i jiných občanů v ČR, kteří požívají jiný typ nízkoalkoholického nápoje, např. pivo. Důležitým limitem je i zákaz přepravy dětí, což je velmi důležitou podmínkou. 

Je prokázáno vědeckými výzkumy, že narušení chování člověka představuje hladina větší než 1 promile, kdy je zřetelně prodloužen reakční čas a psychomotorické reakce, přičemž prvotní je porucha motoriky. V diskuzi v Senátu jsem osobně doporučila, aby řidiči jakéhokoliv typu vozidla užívali testování dechovou zkouškou, přičemž v dopravě motoristů trvá nadále nulová tolerance. Naši řidiči motorových vozidel jsou totiž velmi neukáznění a často bezohlední, aniž by požili alkohol anebo drogy. U majitelů „chytrých telefonů“ je možné využit speciálního programu, kdy po zadání nutných údajů lze obdržet informaci o stupni opilosti a o přesném časovém údaji, kdy je možno s motorovým vozidlem vyjet…

Pokud se tato novela osvědčí, resp. nebudou se dít nehody cyklistů na vymezených komunikacích, je i možné, že se otevře cesta i pro méně přísnou směrnici k řidičům motorových vozidel. Je plánováno, že bude uspořádán společný seminář pro senátory, poslance, odbornou veřejnost a výrobce alkoholických nápojů, kde se řada připomínek vyjasní. Novelu bude také projednávat poslanecká sněmovna a je i možné, že bude horní limit pro promile v dechu snížen na přijatelnější hodnotu 0,5 promile.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bezecný (KDU-ČSL): Jen slepí neviděli a hluší neslyšeli…

16:21 Bezecný (KDU-ČSL): Jen slepí neviděli a hluší neslyšeli…

V pátek uplyne osm let od smrti strůjce obrany křehké civilizace v temnu postkoloniální černé Afriky…