Europoslankyně Konečná: Za útokem na nemocnici Lékařů bez hranic podle všeho stojí USA

05.10.2015 20:01

V sobotu, 3. 10. 2015, se nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu po dobu více než jedné hodiny otřásala bombardováním, které způsobily mezinárodní koaliční jednotky působící v Afghánistánu. Výsledky této akce, která nemá nic společného s vedením legální války, byla smrt dvanácti spolupracovníků Lékařů bez hranic, 19 pracovníků bylo zraněno a zemřelo rovněž minimálně sedm pacientů tohoto traumacentra včetně tří dětí. Lékaři bez hranic požadují vysvětlení a odmítají se spokojit se zlehčováním celého incidentu. Podle české europoslankyně Kateřiny Konečné incident znamená vážné porušení mezinárodního humanitárního práva:

Europoslankyně Konečná: Za útokem na nemocnici Lékařů bez hranic podle všeho stojí USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropský parlament
reklama

"Spojené státy americké, které podle všech v tuto chvíli dostupných údajů za útokem stojí, by se měly připravit na to, že mezinárodní společenství bude mít mnoho otázek a mělo by požadovat trest. Ničení nemocnic je barbarské a není možné se za ně pouze omluvit."

Europoslanci za KSČM iniciovali, aby frakce GUE/NGL navrhla téma zničení nemocnice v Kundúzu do programu dnes započatého plenárního zasedání. Europoslanci za KSČM tak velmi rádi přijali fakt, že tento jejich návrh byl přijat a Evropský parlament se bude touto problematikou ve středu ráno zabývat. Jedná se o příslib toho, že Evropský parlament odmítá černobílé vidění světa a odmítá porušování mezinárodních a lidských práv bez ohledu na to, jak silné, či slabé jsou státy, které tato práva porušují.

Jak dodala europoslankyně Kateřina Končená: "Pokud přistoupíme na princip, že někdo mezinárodní právo porušovat může a jiný nesmí, pak zcela popíráme jeho podstatu a dovoláváme se chimér. Přeživší, pozůstalí, mezinárodní společenství a Lékaři bez hranic jako celek si zaslouží jasné vysvětlení celého incidentu. Požadujeme skutečné a nezávislé vyšetření celého incidentu a obžalobu skutečných viníků, kteří dopustili, že pacienti uhořeli přímo ve svých postelích. Doufáme nyní, že to je přesně to, co si přeje i Evropský parlament."

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Ano, kritéria jsou přísná, ale pro většinu malých, středních podniků jsou reálná

15:18 Ministryně Maláčová: Ano, kritéria jsou přísná, ale pro většinu malých, středních podniků jsou reálná

Projev na 49. schůzi Poslanecké sněmovny dne 29. 5. 2020 k vládnímu návrhu zákona o prominutí pojist…