Europoslankyně Šojdrová: Rozdíly mezi ženami a muži jsou v podnikatelském profesním životě stále zjevné

25. 1. 2016 19:04

Příspěvek do rozpravy na lednovém plenárním zasedání europarlamentu ve Štrasburku, ke zprávě "Vnější faktory, které jsou překážkou podnikání žen v Evropě":

Europoslankyně Šojdrová: Rozdíly mezi ženami a muži jsou v podnikatelském profesním životě stále zjevné
Foto: Daniela Černá
Popisek: Michaela Šojdrová

Podpořila jsem zprávu své kolegyně z PPE Barbary Matery o vnějších faktorech, které jsou překážkou podnikání žen v Evropě. Toto téma je mi blízké jako člence Výboru pro práva žen, ale také coby zpravodajce Evropského parlamentu k podpoře podnikání mladých prostřednictvím vzdělávání. Zpráva je relevantní, neboť rozdíly mezi ženami a muži jsou v podnikatelském profesním životě stále zjevné: ze všech občanů EU-28, kteří v roce 2012 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, jen 31 % tvořily ženy.

Zpráva identifikuje řadu překážek, které brání tomu, aby ženy v Evropě více podnikaly. Patří mezi ně například přístup k financování, kde zpráva navrhuje určitá zlepšení. Při hlasování jsem podpořila návrhy, které by znamenaly zlepšení zprávy ve smyslu respektování subsidiarity a nezasahování do detailů chování, které jsou z úrovně EU absurdní.

Patří sem např. výzva, aby se muži více účastnili domácích prací, či doporučení, aby Komise zavedla genderové kvóty u všech forem cílené podpory podnikání. Zprávu jsem podpořila i přes těchto několik detailů, které nejsou závazné, protože považuji za důležitější, aby z úrovně Evropského parlamentu zazněl signál podporující iniciativu žen a zvýšenou citlivost vůči překážkám, které ženám brání v lepším sladění rodinného a profesního života.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.