Ferjenčík (Piráti): Ani taxikáři nedostávali žádný kompenzační bonus

22.01.2021 11:51 | Zprávy

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny 22. ledna 2021 k zákonu o kompenzačním bonusu

Ferjenčík (Piráti): Ani taxikáři nedostávali žádný kompenzační bonus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Ferjenčík

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

jsem velmi rád, že se podařilo tento ožehavý problém vyřešit. My jsme už od prosince hledali s Ministerstvem financí legislativní cestu jak umožnit vyplácet kompenzační bonus lidem v insolvenci, protože skutečně ta nespravedlnost je obrovská. Lidé, kteří se snaží splatit své závazky pracují, podnikají a jen proto, že v minulosti jim vznikl nějaký dluh, který nemuseli nutně zavinit třeba oni. Znám případ člověka v insolvenci, který splácí dluhy za svoji manželku a podobné případy jsou také. Jen proto, že si z minulosti nesou nějaký závazek, který se snaží splatit, tak by přišli o státní podporu, která je pro všechny ostatní podnikatele, kteří podnikají stejně jako oni, velmi nespravedlivé. Jsem rád, že se to podařilo. Kvůli tomu jsme mnohokrát apelovali na Ministerstvo financí. Byl jsem dokonce za paní ministryní osobně, abychom se pokusili nalézt řešení a děkuji za to, že se to podařilo dojednat. Vím, že i kolega Lukáš Kolářík se tomu velmi intenzivně věnoval a snad jsme přispěli k tomu, aby byla vidět závažnost této problematiky.

Nad rámec tohoto si dovoluji podat ještě řadu pozměňovacích návrhů, které jsme připravili spolu s kolegou Tomášem Martínkem a kolegyní Věrou Kovářovou. Týká se to problémů, které stále nejsou vyřešené v oblasti kompenzačního bonusu. Chceme, aby nárok na kompenzační bonus měli i dohodáři, které propustily například úřady. Protože tam je zcela evidentní sekundární zasažení, ale vůbec obecně platí, že došlo k nešťastné situaci a vlastně to zmiňoval i kolega Feranec, který řeší část té problematiky, kdy máme situaci, kdy ti, co jsou zakázáni z moci úřední, tak dostávají peníze a ti, co jsou zakázáni kvůli faktické situaci peníze nedostávají. Tohle chceme napravit alespoň pro část dohodářů. Dále chceme rozšířit podpory pro sekundárně zasažené podnikatele, aby limit nebyl tak přísný. Osmdesát procent sekundárního zasažení, ale aby stačilo padesát procent. Vidíme jako obrovský problém, že nejsou odpuštěné odvody a to ani OSVČ, které dostávají kompenzační bonus. Z tohoto důvodu, protože se nepodařilo dojednat řešení, které by umožnilo odpustit odvody jen těm OSVČ, které dostávají kompenzační bonus. Z tohoto důvodu navrhujeme zvýšení kompenzačního bonusu o sto sedmdesát korun na den, což kompenzuje odvody. Je to sice, bohužel, drbání se pravou rukou za levým uchem, nicméně z hlediska těch lidí jsou důležité ty peníze, že holt by dostali víc peněz a pak by zaplatili těch pět tisíc státu a samozřejmě lepší řešení by bylo, kdyby nemuseli platit odvody, nicméně tato cesta po konzultaci s Ministerstvem financí nebyla realizovatelná a z toho důvodu navrhujeme prosté zvýšení. Skutečně, aby člověk dostal patnáct tisíc bonus, ze kterého hned pět tisíc zaplatí nám nepřijde vůbec logické. Na jaře byla podpora reálně o třetinu vyšší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Rozklad EU

Souhlasím s vámi, že EU svou zelenou a nerealistickou politikou nahrává svému rozkladu. Kdo přesně je za takovou politiku zodpovědný? Kdo vlastně celou tu EU řídí? Přijde mi, že se dost poslanců staví proti řadě nařízení, ale k čemu to je? K čemu vás volíme, jestli přes vás vše prochází? Kritizovat ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turek (Motoristé): Je čas vrátit do Bruselu zdravý rozum

15:14 Turek (Motoristé): Je čas vrátit do Bruselu zdravý rozum

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k snižování konkurenceschopnosti evropského průmyslu