My jsme to při projednávání zachytili také, ale na rovinu přiznávám, že jsme se raději soustředili na argumenty, proč nezavádět 3. a 4. vlnu EET, než na okrajovou (z hlediska daného zákona) debatu o tom, jak přistupovat ke zdanění čepovaného piva, zvlášť v situaci, kdy na celý sektor pohostinství tvrdě dopadlo EET, zvyšování minimální mzdy, kontrolní hlášení a zákaz kouření. To vše během několika let.
Základní problém jsou 3 sazby DPH. Ty vznikly proto, aby se mohla vláda Bohuslava Sobotky pochlubit, že snížila DPH na léky (a několik dalších položek). Namísto postupného snižování celé snížené sazby (dnes 15 procent) došlo k vytvoření druhé snížené sazby 10 %. Druhá snížená sazba má jednu vlastnost, díky které je extrémně lákavá pro politiky. Umožňuje totiž získání velmi pozitivního PR s relativně nízkými rozpočtovými náklady. Snížit DPH na všechny potraviny, to by byla pro rozpočet darda, ale snížit DPH na čepované pivo, to rozpočet unese i v krizi. A tak se postupem času jednotlivé položky přesouvají z patnácti do deseti procent. Začalo se léky a knihami, přibyla veřejná doprava (kvůli té jsou tam lanovky, což zase v jiné oblasti způsobilo problémy s vleky), vodné a stočné, čepované pivo a kdo ví co ještě. Je potřeba říct, že jakmile ty 3 sazby existují, tak přesun z jedné snížené do druhé snížené byrokracii extra nenavyšuje s výjimkou případů, kdy srovnatelné zboží zůstane v původní sazbě, jako u piva.
Jak z toho ven?
Nejlepší řešení by bylo sjednocení sazeb, to má ale řadu úskalí. Politicky průchozí by bylo sjednocení snížené sazby na deseti procentech, což ostatně ještě před pár lety slibovalo Hnutí ANO. Nevýhoda tohoto řešení je značný výpadek příjmů státního rozpočtu. Piráti v daňové oblasti usilují především o snížení zdanění práce, takže tuhle cestu navrhovat nechceme. Rozumné řešení by bylo sjednocení snížených sazeb tak, aby bylo v součtu rozpočtově neutrální. Tam se ale bohužel dostáváme na sazbu někde mezi třinácti a čtrnácti procenty, což by znamenalo docela významné zdražení produktů v současné nejnižší sazbě.
Proto mi připadají reálné dva postupy:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

18:12 Senátor Hraba: Na profil mi chodí různé existence neschopné normální slušné diskuze
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Jaroslavu Miko za STANu, který chodí senátorovi kom…
- 16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje