Fiala: Dvě scény a jedná zpráva z VZP - plať

30. 11. 2013 20:01

Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, argument, že zdravotnictví potřebuje pomoci, chápeme a vnímáme velmi silně. Zvýšení platby za státního pojištěnce má být záchranný nouzový kruh. Určitě rozumím argumentům o vlivu zvýšení DPH na ceny lékařské péče.

Fiala: Dvě scény a jedná zpráva z VZP - plať
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Radim Fiala

Podobné špatný dopad na hospodaření zdravotních zařízení bude mít oslabování kurz koruny, do kterého se pustila ČNB. Všechno to je jasná zpráva pro českého daňového poplatníka. Zpráva zní plať.

Než zvedneme ruce, chci pro naši informaci připomenout dvě mediální vystoupení ředitelů VZP.

Scéna první radiožurnál bývalý ředitel VZP Horák cituji:

„My děláme elektronické aukce na léky, které se používají pouze v nemocnicích. Tam nastává vyjednávání o cenách a, tam v některých případech ty ceny klesají o 80%, což znamená, místo toho, aby ten lék stál 100, tak stojí 20 korun. Podobný potenciál je u řady léků a kdybychom dostali kompetence, které se dnes týkají jenom vlastně několika desítek preparátů v té nemocniční péči, třeba u zdravotnického materiálu, který stojí desítky miliard korun, tak tam by došlo k obrovským úsporám. Stejně se to týká těch léků, které nejsou jenom pro nemocniční použití.“

Scéna druhá, krátká, časopis Euro, ředitel Kabátek cituji:

„Například v oblasti zdravotních prostředků či léků bychom mohli snížit nákladové ceny pomocí aukce. Konec citátu.“

Vážené kolegyně a kolegové, veřejné zdravotnictví nepotřebuje záchranné kruhy. Potřebujeme hlavně přinutit odpovědné odpovědně hospodařit s veřejnými prostředky a potřebujeme vyrovnat v dobrém i zlém postavení VZP a ostatních zdravotních pojišťoven. Pokud to neuděláme, tak budeme dělat dál blbce z daňových poplatníků a posílat miliardy do černé díry. Pokud to neuděláme, nemáme právo žádat další peníze od lidí. České zdravotnictví přece není zadarmo.

Lidem jsme pouze zaručili, že když budou platit solidárně a prostřednictvím státu, tak to bude pro ně výhodnější.

Na jednání poslaneckého klubu Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury jsme se rozhodli zvýšení platby podpořit. Se zaťatými zuby a naposled. Pouze s ohledem na možné akutní dopady zhoršení zdravotní péče pro občany. Nepřidáme se k pokryteckému opozičnímu vystoupení ODS a TOP 09. Jim nikdy nešlo o nápravu nepořádku ve zdravotnictví, ale o kontrolu nepořádku ve zdravotnictví.

Jak dokazují citovaná mediální vystoupení ředitelů VZP, jsme dnes bohužel v situaci, kdy zdraví, životy lidí a sociální situace pracovníků ve zdravotnictví jsou spolehlivým rukojmím velkého byznysu s veřejnými prostředky.

Máme dvě možnosti. Buď to změníme, nebo dál budeme hrát divadlo a drát z lidí peníze. Naše politické hnutí připraví a také konstruktivně podpoří návrhy, které přinesou do systému veřejné zdravotní péče větší hospodárnost, odpovědnost a průhlednost.

Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Úsvit přímé demokracie

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Světnička: Je mezi Leninem a Minářem rozdíl jen 100 let?

22:30 Světnička: Je mezi Leninem a Minářem rozdíl jen 100 let?

K prvnímu jsme byli roky "masírováni", ale ten druhý je o 100 let "zkušenější".