Fiala (ODS): Lidé, kteří chtějí vyvést republiku z Unie, nejsou představiteli moderní české pravice

29.04.2019 7:32

Komentář na facebookovém profilu k otázkám z autorova profilu

Fiala (ODS): Lidé, kteří chtějí vyvést republiku z Unie, nejsou představiteli moderní české pravice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala
reklama

Děkuji, že mi píšete do zpráv, na některé chci odpověď takto veřejně. Pan Ivan N. z Tábora píše: „Část české pravice chce odchod z EU a část je proti. Proč je česká pravice v této věci rozdělena?“

Sice to tak může vypadat, ale ve skutečnosti pravice rozdělena není. Lidé, kteří chtějí vyvést republiku z Unie, nejsou podle mě představiteli moderní české pravice. Jde spíše o extrémní, nerealistickou pozici, vlastně je to takové zbloudění z původně pravicového postoje. Geopolitická a ekonomická bezpečnost státu jsou důležité a pravice musí bránit tyto hodnoty. A konzervativní pravice nabízí řešení, která jsou realistická a uměřená. A taky skutečná pravice nesmí jít nikdy proti českým národním zájmům, a odchod z EU by byl proti českým národním zájmům. Proto mluvím o zbloudění, neboť za odchodem není žádný reálný politický ani ekonomický koncept.

Mimochodem, připomínám, že moderní česká konzervativně-liberální politika po roce 1989 se formovala kolem 3 pilířů: demokracie a svoboda, Západ a bezpečnost, kapitalismus. A ODS pod mým vedením tyto principy hájí. Pro mě osobně byly nepřekročitelné dávno předtím, než jsem převzal vedení ODS.

Kdyby to nebylo smutné, mohlo by nás až pobavit, jak někteří lidé ztrácejí paměť. Byla to ODS, kdo politicky dovedla Česko do NATO, a vláda ODS poslala přihlášku do EU. A ano, byla to ODS, která jako první pojmenovala potřebu reforem EU a napsala pro ně program. Řeči o tom, jak se změnila doba a vše je třeba hodit za hlavu, jsou nebezpečným politickým exhibicionizmem. Musíme se starat o naši geopolitickou a ekonomickou bezpečnost. Kontinentální západní demokracie jsou v EU, a že dnes Británie odchází z EU, je především selháním nás všech v EU. Pokud budeme rozumní, nemusí se to stát počátkem rozvratu evropské spolupráce. Nechci zpět hranice, nechci ztratit výhody volného obchodu, nechci ztratit svobody pro lidi, kapitál, služby ani práci. Moderní česká pravice musí hájit příslušnost k Západu. Kdo opustí tuto pozici, opouští pravicovou konzervativně-liberální politiku a její základní principy. Není nic divného, a už vůbec to není náhoda, že má toto zbloudění podporu a sympatie Moskvy. Neboť přesně toto je v jejím, ne v našem národním, bezpečnostním a geopolitickém zájmu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Vláda hnutí ANO se stala zlodějkou budoucnosti našich dětí

22:30 Skopeček (ODS): Vláda hnutí ANO se stala zlodějkou budoucnosti našich dětí

Komentář na facebookovém profilu k schválenému schodku státního rozpočtu