Fiala (SPD): Zvýšit věk odchodu do důchodu na 68 let je asociální zrůdnost

19.02.2023 16:21 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu zvýšení věku odchodu do důchodu a zdravotní kondici českých seniorů

Fiala (SPD): Zvýšit věk odchodu do důchodu na 68 let je asociální zrůdnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda hnutí SPD Radim Fiala

Naprosto odmítáme, aby se zvýšil věk odchodu do důchodu na 68 let, jak navrhuje Fialova vláda! Plánované prodloužení věku odchodu do důchodu zaviní růst počtu seniorů s psychickými problémy, řekl Právu a Novinkám primář Geriatrické kliniky VFN v Praze Tomáš Richter. V 65 letech podle něj přichází zlom, průměrný český senior už ve věku 68 let trpí řadou chronických nemocí. Imunolog Ilja Stříž míní, že kondice českých seniorů bývá horší než u jejich vrstevníků například ve Skandinávii.

„Věk 65 let je zlomový, dochází k rychlému snižování fyzických a psychických sil a rychle narůstá nemocnost. Zvyšuje se výskyt tzv. civilizačních nemocí, jako je arteriální hypertenze, ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda, diabetes,“ popsal Richter.

Navíc výrazně roste riziko onkologických onemocnění. Mezi časté problémy seniorů dále primář řadí i parkinsona, demenci, artrózu kyčelních a kolenních kloubů. Starší lidé trpí také častějšími úrazy při pádech, zlomeninami krčku stehenní kosti, zápěstí a obratlů.

„Nesmíme zapomenout ani na zhoršení smyslového vnímání, poruchy zraku i sluchu. U seniorů 65+ klesá výkonnost imunitního systému, tedy zvyšuje se frekvence respiračních onemocnění, zánětů močových cest, je větší riziko pro pásový opar. Nicméně pro seniora 65+ je typické, že netrpí pouze jednou či dvěma chorobami, ale vždy kombinací výše uvedených,“ doplnil Richter.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Co si slibujete od trestního oznámení na Novotného?

Je dobře, že jste ho podala, jeho slovník a urážky jsou fakt hodně za hranou. Ale myslíte, že nějaké trestní oznámení něco na jeho chování změní? A co je cílem toho oznámení? Předpokládám, že omluva, jen nevím, zda to není málo.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Jak "vyrobit" několik set tisíc dalších nových voličů

8:19 Hašek (PRO): Jak "vyrobit" několik set tisíc dalších nových voličů

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na projednávání korespondenční volby v Poslanecké sněmo…