Fialová (ČSSD): Kraj Vysočina finančně podpoří celoroční aktivity handicapovaných

14.04.2019 11:17

Rada kraje tento týden schválila 15 projektů neziskových organizací z Kraje Vysočina na podporu jejich pravidelné činnosti s handicapovanými dětmi, mládeží, dospělými nebo seniory.

Fialová (ČSSD): Kraj Vysočina finančně podpoří celoroční aktivity handicapovaných
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto
reklama

V rámci programu Celoroční aktivity handicapovaných 2019 si rozdělí částku 408 000 Kč. „Program je nově pod Fondem Vysočiny a tak jsme rádi, že i přes veškeré změny bylo letos podáno více žádostí a kraj bude moci rozdělit částku vyšší než v loňském roce. Podpora sportovních, volnočasových a vzdělávacích aktivit handicapovaných je pro nás důležitá, jelikož projekty se snaží propojovat svět handicapovaných a běžné zdravé populace, je kladen důraz na dobrovolnictví a sociální cítění,“ doplnila Jana Fialová, krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu.

Dotace pomohou s financováním pravidelné celoroční činnosti, na kterou mohou navazovat rovněž akce jednorázového charakteru, jako sportovní soutěže, letní tábory a sportovní soustředění, nejrůznější poznávací cesty spojené s kulturním programem i ochranou přírody.

Mnoho projektů se orientuje na sport, a tím i rozvoj fyzických schopností handicapovaných. Velmi oblíbené je plavání, na které se mohou těšit klienti SK Vodomílek, Medou z Humpolce, Unie ROSKA nebo nově také Portimo o.p.s. Atmosféru na klasických postupových soutěžích a turnajích v atletice nebo boccie zažijí sportovci organizovaní v Handicap Sport Club Velké Meziříčí a TJ Březejc. Pohybovou koordinaci budou handicapovaní rozvíjet při hiporehabilitaci, bowlingu, showdownu (aplikovaném stolním tenisu pro nevidomé) a jiných rehabilitačních a rekondičních cvičeních.

K překonávání psychických bariér a přirozené integraci do společnosti přispívají také návštěvy kulturně-společenských akcí, jako jsou divadla, muzikály, a pořádání volnočasových akcí pro širokou veřejnost, například vánoční besídky nebo tvoření adventních dekorací. To vše je náplní činnosti SPMP ČR Třebíč, Zvoneček Pelhřimov a Klubu „Úsměv“ ze Žďáru nad Sázavou.

Letošními novinkami byly projekty zaměřené na muzikoterapii od Centra LADA Pacov a zahradní terapii pro handicapované seniory, kterou zajistí Chaloupky o.p.s.

Integrační centrum Sasov, které se stará o osoby s poruchou autistického spektra, zase učí své klienty praktickým dovednostem, které použijí v běžném životě, jako pohybovat se v dopravních prostředcích, nakupovat a sami si uvařit.

Dotace na celoroční aktivity handicapovaných tvoří od roku 2015 stabilní dotační titul kraje a byly v něm dosud rozděleny necelé 2 miliony korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Že by se opět začalo stavět načerno?

22:33 Zahradil (ODS): Že by se opět začalo stavět načerno?

Komentář na facebookovém profilu ke stavbě Mariánkého sloupu na pražském Staroměstském náměstí