Fiedler (Úsvit): Důsledky politiky ČNB - drahota, nejistota a bída

19.02.2015 16:34 | Zprávy

Všichni dnes žijeme v ekonomické realitě bezprostředně ovlivněné měnovou intervenci České národní banky, která se odehrála na podzim 2013 a není vyloučeno, že se bude opakovat znovu dnes.

Fiedler (Úsvit): Důsledky politiky ČNB - drahota, nejistota a bída
Foto: Archiv časopisu Green
Popisek: Karel Fiedler.

Všechny ty dílčí zprávy, které dnes slyšíte a čtete - pohonné hmoty zlevňují mnohem pomaleji, než padají ceny ropy ( a samozřejmě pak stoupají ihned, což nyní opět aktuálně nastává ...)  stoupají ceny potravin a spotřebního zboží, koruna se nadále propadá a kupní síla Čechů klesá - všechny ty zdánlivě nesouvisející ekonomické zprávy mají společný důvod. Tím důvodem není objektivní stav našeho hospodářství, nýbrž je jim subjektivní rozhodnutí 4 ze 7 členů bankovní rady ČNB provést měnovou intervenci v neprospěch české koruny = zdražit Čechům dolar a euro a zvýšit růst cen.

Proč by tato státní instituce vedla natolik nepřátelskou politiku proti občanům vlastní země? Formální důvody zní: v ČR byla nízká inflace a česká koruna byla silná a to je špatně pro podniky, které vyváží do zahraničí. Příklad: pokud euro bude stát 27 a ne 25 korun, získá náš podnik, který prodal do zahraničí zboží za 100 eur 2700 korun a ne 2500 korun, jako dříve. Tento podnik pak bude moct zaplatit svým zaměstnancům více a ti si budou moct dovolit v obchodech stejné množství zboží, jako dříve, protože kvůli oslabení koruny se nám všechno v obchodech prodražilo. A pokud se ten český podnik rozhodne svým zaměstnancům nepřidat nebo pokud ceny v obchodech budou růst prostě rychleji, než jejích mzdy, pak mají prostě zaměstnanci smůlu.

Statistická data po více než jednom roce ekonomické praxe mluví prostě jasně: kupní síla Čechů loni znovu spadla. Průměrný Čech si mohl koupit o 47% méně než průměrný Evropan. V tomto ukazateli jsme se ocitli až na 26. místě (zdroj: Incoma GfK). A intervence ČNB, která nepomohla normálním lidem, přinesla také nevýhody pro naše podniky. Sice vydělají více na svém exportu, ale jelikož jsou téměř všechny financovány prostřednictvím bankovních půjček a boj za vyšší inflaci zároveň znamená boj za vyšší úroky, musí své vyšší výdělky v důsledku věcí stejně odevzdat bankám. O tom, že se tyto podniky samy nenacházejí ve vzduchoprázdnu, nýbrž v prostředí, kde se v důsledku intervence ČNB prodražilo zcela vše, ani nemluvě. Mílí výrobci, zapomeňte na levný benzín a naftu, zapomeňte na levný výrobní materiál, nyní jste konkurenceschopní ! Pokud ČNB opět zasáhne, ceny benzínu a nafty změní svůj trend, což se již nyní aktuálně stává. A odhadnout další vývoj cen ropy je velmi problematické.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

Co když bude Babiš odsouzen?

Není to jisté, ale ani vyloučené. Když k odsouzení dojde, jak se k tomu postaví ANO, které on založil a řídí? To ho odvoláte? Zatím ho všichni bráníte, ale je podle vás v pořádku, že vůbec kandiduje a podle všeho by chtěl být zase premiér, i když je minimálně trestně stíhaný?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIZE 2025: Nová politická strana vstupuje na českou scénu

9:15 VIZE 2025: Nová politická strana vstupuje na českou scénu

Přináší tolik očekávanou změnu a alternativu pro nerozhodnuté voliče.