Flachs (SPD): Pro krachující OKD milióny, pro jihočeský Kovosvit sankce

18.08.2016 6:32

Dostane jihočeský Kovosvit rovněž darem od vlády stovky miliónů na platy zaměstnanců jako OKD? Kdo určuje, která soukromá společnost bude vládou protěžovaná?

Flachs (SPD): Pro krachující OKD milióny, pro jihočeský Kovosvit sankce
Foto: SPD
Popisek: SPD - Svoboda a Přímá Demokracie

Největší český výrobce obráběcích center a CNC soustruhů z jihočeského Sezimova Ústí se dostal do finančních problémů. 770 zaměstnanců zůstává bez výplaty. Na rozdíl od akciové společnosti OKD, která je dlouhodobě v úpadku, a jejíž konec již nikdo neodvrátí, Kovosvit investoval stovky miliónů korun do hi-tech technologií a úspěšně obchoduje se zahraničím. Bohužel působení naší vlády a Evropské unie se negativně projevilo na hospodaření firmy, neboť 40% vývozu firmy směřovalo do Ruska.

Samozřejmě není, zde prostor na rozbor hospodaření těchto firem, ale stačí se zamyslet nad kroky naší současné vlády. Každá vláda by měla vytvářet takové podmínky v národním hospodářství, aby byl zaručen současný i budoucí rozvoj. V daném případě se však v České republice děje přesný opak.

Vláda zasáhla svojí politikou do podnikání těchto firem, avšak se zcela odlišnými výsledky na jejich hospodaření. Firmě Kovosvit vláda svojí zahraniční politikou a sankcemi proti Ruské federaci hází klacky pod nohy, aniž by poskytla jakékoliv kompenzace. Tato firma se doposud úspěšně rozvíjela a vyráběla moderní technologie (například ekologické zdroje energie), které dodávala po celé Evropě.

Zcela pomíjím podezřelou privatizaci OKD

Naopak firmě OKD, která nerostné bohatství České republiky těží s finanční ztrátou a po dlouhodobém podezřelém hospodaření ukončuje svoji činnost, vláda poskytuje úvěr z peněz daňových poplatníků. Toto vše se děje navzdory tomu, že všechny naše vlády od roku 1989 prosazují tržní hospodářství.

V daném případě je postup vlády vůči hospodářství Jihočeského kraje evidentně nespravedlivý. Zcela pomíjím podezřelou privatizaci OKD, která byla provedena prostřednictvím ministerstva financí, v jehož čele stál Bohuslav Sobotka. Mimochodem Ministerstvo financí ČR v roce 2014 přiznalo, že v kauze OKD byly poskytnuty zavádějící, či dokonce nepravdivé informace, na základě kterých byla privatizace schválena. Z výše uvedených důvodů se ptám: Jakým způsobem bude naše vláda dále rozhodovat? Uvolní finance na mzdy pro 770 zaměstnanců Kovosvitu? My z Jihočeského kraje žádáme spravedlnost.

Stát prostřednictvím ministerstva financí tento týden poskytl "půjčku" 700 miliónu korun soukromé firmě OKD, která je před krachem.

Mgr. Robert Flachs

  • BPP
  • bez politické příslušnosti
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.