Gajdůšková: Prezident se nemá vzdávat

15.01.2014 8:49

Odklad jmenování vysokoškolských profesorů nepoškozuje jen je samotné, ale i jejich výzkumná pracoviště a vysoké školy. Ministerstvo školství by proto mělo bez odkladu návrhy na jmenování vysokoškolských profesorů předat panu prezidentovi, jestliže tak zatím neučinilo. Je pak věcí prezidenta, aby konal.

Gajdůšková: Prezident se nemá vzdávat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Gajdůšková
reklama

Je jistě možná debata o tom, jestli má čest jmenovat vysokoškolské profesory zůstat prezidentovi, nebo bude přenesena na jiné ústavní činitele, či zůstane čistě záležitostí vysokých škol samotných.

To může být debata o tom, zda jde o správní akt, a má tedy zůstat v rámci moci výkonné na ministrovi. Druhým aspektem může být, že se jedná o potvrzení prestiže titulu vysokoškolského profesora a vyjádření respektu společnosti vůči nositelům nových vědeckých směrů, rozšiřování vědění i vysokým pedagogickým kvalitám, tedy těm, kteří patří mezi intelektuální avantgardu země. Pak je možné, aby tento respekt a úctu k těm, kteří splnili podmínky pro získání titulu profesor, byl vyjádřen jmenováním z rukou druhého  nejvyššího ústavního činitele, tedy předsedy Senátu Parlamentu ČR. Jsou možné všechny varianty, pokud se na nich domluví představitelé vysokých škol, vláda a parlament. Přijetí nového zákona i samotná debata o řešení však vyžaduje čas, který se nedá zkrátit na pár dnů.

Spojit  oba aspekty udělování nejvyšších akademických titulů, tedy správní akt i vnímání významu vědění pro společnost, lze jen v instituci prezidenta, která je součástí moci výkonné a nejvyšší ústavní pozicí. Je překvapivé, že to tak nevnímá pan prezident sám a kompetence jmenování vysokoškolských profesorů se chce vzdát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: V naší zemi nebudeme podporovat novodobé otrokářství

22:13 Ministryně Maláčová: V naší zemi nebudeme podporovat novodobé otrokářství

Komentář na facebookovém profilu k praktikám zprostředkovatelských pracovních agentur.