Gajdůšková: Standard není podstandard

05.07.2013 5:28

Starý i nový ministr zdravotnictví pláčí, že lidé zrušením klíčového principu Hegerovy reformy Ústavním soudem dělení zdravotní péče na standardní a tzv. ekonomicky náročnou, ztratí svobodu léčbu si přikoupit.

Gajdůšková: Standard není podstandard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Gajdůšková

Jako příklad se uvádí lehká sádra nebo oční čočky a jako vždy v případě obhajováním pravicových asociálních opatření, jsou to naprosto demagogická tvrzení. 
 
Lidé rozhodnutím Ústavního soudu ztratili jediné: možnost zaplatit si to, na co na základě veřejného zdravotního pojištění mají tak jako tak nárok.
 
Lékař podle medicínské indikace musí rozhodnout, která léčba a které pomůcky pacient potřebuje. Na čase by pak bylo, abychom se vrátili ke krajským odborníkům a kontrolním mechanismům, které budou metodickým vedením i arbitrem pro rozhodování o tom, co je odpovídající léčbou u daného pacienta při daném zdravotním stavu.
 
Náklady jednotlivých druhů léčby, mám na mysli např. onu klasickou a tzv. lehkou sádru, by bylo dobré analyzovat a to i s ohledem na další související náklady – spotřebu času pracovníků, délku léčby, úspěšnost či možné komplikace. Dá se předpokládat, že u mnoha léčebných úkonů dojdeme k tomu, že ona modernější a podle ministerstva „ekonomicky náročná“ léčba je významně levnější. Příkladem jsou např. laparoskopické operace, které významně zkracují délku i náročnost pooperační léčby, což jsou také náklady.
 
Jiná debata je o podmínkách typu internet, televize, jídlo z Alcronu nebo multifokální brýle s briliantovými obroučkami. Na to veřejné zdravotní pojištění skutečně nemá, a pokud se někdo bez toho neobejde, nechť si to zaplatí. Tyto věci ale nesouvisí s vhodností léčby pro daného pacienta, jak zřetelně vyslovil podmínku pro zpoplatnění Ústavní soud. A na tom ni nezmění žádný nový zákon, jak si to představuje i potencionální nový pan ministr. Naštěstí pro drtivou většinu našich občanů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

14:17 Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci Pavla Tuleji na post ministra pro vědu.