“Pokud bereme obce a města jako pilíř veřejné správy, pokud mají zajistit hlavní servis pro své občany a pokud zároveň přiznáváme, že hospodaří dobře, je jen logické, aby dostaly více peněz, se kterými mohou hospodařit,” upozorňuje Petr Gazdík, místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda hnutí Starostové a nezávislí.
“Obce a města musí mít předvídatelný příjem, aby mohly plánovat svůj rozvoj, a ne jen čekat na to, co spadne ze stolu státu jako nenároková dotace,” vysvětluje Věra Kovářová, poslankyně STAN.
Obcím a krajům v minulých letech snížil stát podíl ze sdílených daní kvůli důchodové reformě. Poté, co ji Sobotkova vláda zrušila, navýšila opět rozpočty krajů, obcím ale už ne. Situaci poněkud zlepšil Senát, navýšení pro obce ale bylo minimální.
“Je zřejmé, že obce v minulých letech tratily a návrh zastupitelstva Libereckého kraje situaci napravuje - a měl by obcím a městům ztráty kompenzovat. Využili jsme svého práva navrhovat zákony a a jsem rád, že Sněmovna vyslyšela hlas z regionů. Doufám, že stejně vstřícný bude i Senát,” říká Martin Půta (STAN), hejtman Libereckého kraje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV