Golasowská (KDU-ČSL): Důstojné umírání nesmí být privilegiem, ale možností pro každého

09.06.2023 8:19 | Tisková zpráva

Kvalitní paliativní hospicová péče v ČR aneb Aby se všude umíralo hezky. To byl název středeční konference, kterou v Poslanecké sněmovně uspořádaly poslankyně Pavla Golasowská a Romana Bělohlávková.

Golasowská (KDU-ČSL): Důstojné umírání nesmí být privilegiem, ale možností pro každého
Foto: kdu.cz
Popisek: Pavla Golasowská, KDU-ČSL

Jednalo se o již třetí událost věnující se tématu paliativní péče, která tak volně navazovala na předchozí konference Pavly Golasowské z let 2015 a 2019. Akci poskytlo záštitu Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s Ministerstvem zdravotnictví.

Cílem konference, na níž vystoupili účastníci z řad politiků, odborníků i zástupců mobilních hospiců, bylo zhodnotit poskytování paliativní hospicové péče v uplynulých letech, sesbírat podněty pro budoucí změny a diskutovat nad řešením nedostatků. Ačkoli se paliativní péče posunula výrazně vpřed, situace stále není zdaleka ideální.

Anketa

Kterou hlavní českou TV skupinu sledujete nejvíc?

3%
35%
hlasovalo: 29721 lidí

„Máme kamenné i terénní hospice, v některých nemocnicích dokonce i nemocniční paliativní a podpůrné týmy. Navzdory tomu ještě stále není všem osobám na sklonku života umožněno zemřít důstojně a hezky, tedy s minimální bolestí a v obklopení blízkých. Nadále totiž existují pobytová zařízení a nemocnice, v nichž není poskytování tohoto komfortu možné. Musíme zajistit, aby důstojné umírání nebylo privilegiem, ale možností pro každého,“ říká Pavla Golasowská.

„Je naší povinností udělat vše proto, aby ti nejzranitelnější měli k dispozici všechny dostupné možnosti podpory a pomoci ke zmírnění bolesti a dalšího tělesného i duševního strádání, to vše při zachování jejich důstojnosti. Je třeba také vytvořit takové podmínky, které umožní nevyléčitelně nemocnému člověku zůstat poslední dny svého života doma v kruhu svých blízkých,“ sdělila náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Šárka Jelínková.

Události se zúčastnila také předsedkyně sekce dětské paliativní péče Mahulena Exnerová. Ta v rámci svého příspěvku vysvětlila, že svět poskytování paliativní péče dětem není odlišný od světa dospělých. Za nejdůležitější pak považuje vzdělávání a školení v této oblasti, jakož i vydávání strategických dokumentů a vytváření koncepce péče o děti, dospívající a jejich rodiny. S tím souhlasí i poslankyně Romana Bělohlávková, dle níž lidé obvykle nevnímají, že potřeba zajištění důstojného umírání se netýká pouze dospělých osob, ale také dětí.

„Často si neuvědomujeme, že hranice mezi zdravím a nemocí je jak u dospělých, tak u dětí velmi křehká. Bohužel pak býváme zaskočeni. Proto jsem ráda, že pozvání na konferenci přijali také zástupci a podporovatelé dětské paliativní péče,“ uvedla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havlíček (ANO): Pane premiére, neumíte bouchnout do stolu a zjednat si pořádek?

19:05 Havlíček (ANO): Pane premiére, neumíte bouchnout do stolu a zjednat si pořádek?

Projev na 102. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 9. května 2024 k zákonu o korespondenční volbě