Huawei je prodlouženou rukou čínského státu. Čínský národní zpravodajský zákon, který vstoupil v platnost v červenci 2017, v článku 7 stanoví, že „jakákoli organizace nebo občan bude podporovat, pomáhat a spolupracovat se státní zpravodajskou prací podle zákona.“ V kombinaci s článkem 14 není tato podpora dobrovolná: „Státní orgány pro práci se zpravodajskými službami mohou při legálním provádění zpravodajských služeb požadovat, aby dotčené orgány, organizace nebo občané poskytli potřebnou podporu, pomoc a spolupráci.“
Moderní konflikt mezi členy Rady bezpečnosti OSN není konfliktem přímým. Jakmile máte jaderné zbraně, možnost použití tvrdé vojenské síly je velmi omezená a “zástupné války” jsou nepředvídatelné a chaotické. Upřednostňovanou volbou se tak staly kybernetické útoky a průmyslová špionáž. Většina moderních výrobních zařízení, průmyslových technologií a obchodních tajemství je na dnešní digitálně propojené a globálně zapletené světové hospodářství připravena. Čína již roky představuje většinu celosvětově známých případů krádeží duševního vlastnictví a průmyslové špionáže. Ředitel FBI Christopher Wray označil čínskou špionáž za nejvyšší protiteroristickou prioritu země a přiznal, že jsou čínské krádeže technologií největší hrozbou pro vymáhání práva v USA – s více než 1000 nevyřešenými případy a odhadovanými náklady 300–600 miliard $ ročně. Hlavním argumentem USA a jeho spojenců je to, že závislost na čínské technologii pro kritickou infrastrukturu 5G nás učiní zranitelnými vůči špionáži, sabotáži a vydírání a může představovat existenciální hrozbu v budoucím vojenském konfliktu s Čínou.
Vzhledem k tomu, že tato ctižádostivá supervelmoc, kterou řídí autoritářský vůdce “na doživotí” a v současné době drží miliony etnických Ujgurů v koncentračních táborech, by měl každý Evropan věnovat velkou pozornost naší úloze při vzestupu čínské dominance. Plán Made in China 2025 ukazuje budoucí vývoj Číny. Cílem je mimo jiné zlepšení soběstačnosti klíčových výrobních řetězců a obrovské posílení domácích společností před zahraničními konkurenty. Cílem plánu je zvýšit domácí obsah hlavních komponentů a materiálů na 40 % do roku 2020 a 70 % do roku 2025. To by zlepšilo postavení mnoha čínských národních lídrů při ovládnutí globálních trhů prostřednictvím úspor z rozsahu, a pomohlo by tak Číně zajistit si světově nepřekonatelné ceny. Přidejte k tomu kombinaci nových pozemních a námořních infrastrukturních tras prostřednictvím „Nové Hedvábné stezky“ a uvidíte, že k narození druhé supervelmoci dochází přímo před našima očima.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV