Hamáček (ČSSD): Digitalizace státní správy jen loni ušetřila miliardy korun

02.04.2019 5:36

Nové projekty Ministerstva vnitra (MV) rozšiřují online komunikaci občanů se státem nebo pomáhají ušetřit miliardy korun díky centrálním nákupům a koordinační roli MV při kontrole IT projektů. V posledním roce se hlavním mottem reformy státní správy stala digitalizace, zdůraznil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Hamáček (ČSSD): Digitalizace státní správy jen loni ušetřila miliardy korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Vizi i úspěchy MV při digitalizaci státní správy představil Jan Hamáček na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě 1. dubna 2019. Mezi projekty MV, které se v posledním roce podařily, zmínil např. rozcestník ke službám veřejné správy Portál občana, zavedení eObčanek nebo novou podobu datových schránek. „Nástroje umožňující komunikaci občanů se státem jsme vytvořili, teď jsou na řadě i ostatní úřady, aby své služby pro občany připojovaly. Není na co čekat,“ uvedl ministr vnitra. Upozornil také, že kromě služeb pro občany je digitalizace i o efektivní koordinaci, komunikaci a sdílení systémů a informací státních institucí mezi sebou. MV mj. připravuje vznik cloudových úložišť pro veřejnou správu nebo na meziresortní úrovni kontroluje větší IT projekty státu.

„Odstraněním nedostatků při kontrolách IT projektů jsme vloni ušetřili jednu miliardu Kč. Další téměř dvě miliardy jsme uspořili díky centrálním nákupům státu v ICT oblasti,“ dodal Hamáček s tím, že MV tak maximálně plní roli lídra eGovernmentu. Proto MV podporuje nový návrh zákona o právu na digitální služby, který legislativně ukotví právo občanů komunikovat s úřady digitálně.

Cena ministra vnitra

Jan Hamáček také předal Cenu ministra vnitra za dlouhodobý přínos k rozvoji eGovernmentu. Ocenění získal profesor Jiří Voříšek za příkladnou a přínosnou spolupráci mezi veřejnou správou a akademickým sektorem, zejména při budování eGovernment cloudu. Jiří Voříšek, mj. bývalý vedoucí katedry informačních technologií na FIS VŠE v Praze, se podílel také na přípravě Strategie rozvoje ICT služeb veřejné správy, na jejímž základě MV kontroluje IT projekty veřejné správy.

Konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové je zásadní setkání zástupců státní a veřejné správy s odborníky a dodavateli technologií a služeb, kteří se podílejí na rozvoji veřejné správy a digitalizaci společnosti. Na letošním 22. ročníku ve dnech 1. a 2. dubna představí MV např. zkušenosti s fungováním Portálu občana, přípravu cloudových úložišť nebo Vizi moderního státu 4.0.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Luzar (KSČM): EU kritizuje jen tam, kde se jí to hodí

22:57 Luzar (KSČM): EU kritizuje jen tam, kde se jí to hodí

Komentář na facebookovém profilu k rozhodnutí Evropského parlamentu o střetu zájmů premiéra Babiše