Hamáček (ČSSD): Matriky se rušit nebudou

25. 9. 2018 21:34

Prohlášení ministra vnitra

Hamáček (ČSSD): Matriky se rušit nebudou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

Už před nástupem do funkce ministra vnitra jsem opakovaně zdůrazňoval, že odmítám takové způsoby změny financování, které by ve finále vedly k rušení matrik. Svůj slib plním. Reforma financování matrik, kterou připravil můj předchůdce, se musí odložit. I při debatách se starosty v regionech se ukázalo, že by na provoz matrik některé radnice neměly finanční prostředky. To považuji za nepřijatelné.

Způsob financování matrik musíme upravit, ale ne ve spěchu a pomocí experimentů. Rozhodl jsem proto o odložení změn ve financování matričních úřadů, které měly začít platit od ledna 2019. Odložení využijeme k odborné a velmi důkladné diskusi se zástupci měst a obcí. Společně budeme hledat nejvhodnější způsob financování matrik i výši příspěvku na přenesený výkon státní správy.

Aktuálně se připravuje návrh rozdělení příspěvku na výkon státní správy pro obce pro rok 2019 bez výkonového financování matriční agendy, to znamená se zachováním stávajícího způsobu výpočtu financování dle velikosti správního obvodu. Matriky se tedy budou zatím dál financovat podle počtu obyvatel obce, nikoli podle počtu výkonů.

Nenavrhneme žádné rušení matrik ani omezení služeb veřejné správy v území, obce si o zachování matriky za transparentního nastavení financování mohou rozhodnout samy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petráš (BOS): Dvě výročí

22:44 Petráš (BOS): Dvě výročí

Před několika dny proběhla v našich médiích připomínka dvou výročí. Prvním bylo dvacet let od našeho…