Hamáček (ČSSD): Na co by se nemělo ve vztahu k Ukrajině zapomínat

03.03.2014 11:46 | Zprávy

Nelze než naprosto souhlasit se stanovisky našeho prezidenta, předsedy vlády i ministra zahraničních věcí, která odsoudila ruskou vojenskou intervenci na Krymu.

Hamáček (ČSSD): Na co by se nemělo ve vztahu k Ukrajině zapomínat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jan Hamáček

Situace na Ukrajině nemá a nemůže mít vojenské řešení. Současně však není možné pomíjet ostatní faktory, bez nichž se celkové řešení situace neobejde.
Události v Kyjevě v minulých týdnech dále prohloubily propast mezi etnickými Ukrajinci a Rusy na východě země i na Krymu. Demonstrace v Kyjevě probíhaly na stále vyhraněnějším protiruském pozadí, navíc s nemalou účastí extrémních a radikálních sil.

Odpovědnost je i na Evropské unii

Svůj díl odpovědnosti za negativní trendy vývoje na Ukrajině (a nejen od listopadu 2013) do jisté míry nese i Evropská komise, některé členské země EU a velká část poslanců Evropského parlamentu. Od počátku krize soustředili totiž svou pozornost téměř výlučně na Kyjev. Snad nikdo z nich se neobtěžoval zajet na východ Ukrajiny či na Krym. Evropské instituce ani členské státy neodsoudily jasně a srozumitelně násilnické elementy mezi pokojnými demonstranty. Nepožadovaly jejich izolaci v protestním hnutí ani jasný distanc od takových sil ze strany prodemokratické opozice.

Není pak divu, že lidé z radikální, antisemitské a protiruské strany Svoboda jsou nyní v dočasné vládě Ukrajiny, která navíc není schopná je jakkoliv usměrňovat. Vládu s účastí takové strany nelze počítat za vládu proevropskou. V Evropě by byla nejspíše předmětem mezinárodní izolace. Radikálové navíc získali významná místa v represivních a silových složkách nového ukrajinského vedení. To všechno mělo ruskou menšinu na Ukrajině uklidnit?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČSSD , Hamáček , Rusko , Ukrajina , Zaorálek , Zeman

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: cssd.cz

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina

20:16 Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině.