Hamáček (ČSSD): Osobně laděná kampaň AntiBabiš přispěla k našemu pádu

17.05.2018 7:37

Komentář na facebookovém profilu před vnitrostranickým referendem.

Hamáček (ČSSD): Osobně laděná kampaň AntiBabiš přispěla k našemu pádu
Foto: Archiv JH
Popisek: Jan Hamáček (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny

Hlasování ve vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády odstartuje už v pondělí. Během návštěvy krajů a rozhovorech se členy ČSSD mě zaujal tento dotaz: „Pokud půjdeme s Andrejem Babišem, neodejde nám ten zbytek voličů, co nás volil, protože jsme před volbami byli proti jeho účasti ve vládě?“

Moje odpověď: Hnutí ANO byl náš hlavní politický soupeř. Nechci se zbavovat osobní politické odpovědnosti, jsem v ČSSD mnoho let. Ale osobně laděná kampaň AntiBabiš, místo toho abychom se soustředili na prezentaci našich úspěchů, přispěla k našemu pádu k 7 procentům. Vždyť první dva roky vlády B. Sobotky se naše preference pohybovaly kolem 20 procent.

Ano, součástí naší loňské kampaně bylo, že s trestně stíhanou osobou nevstoupíme do vlády. A je dokonce pravděpodobné, že jsou mezi těmi našimi 7 procenty lidé, kteří nechtějí trestně stíhaného premiéra. Ale stejně tak jsou tam lidé, kteří chtějí, aby ČSSD byla odpovědná a umožnila vznik stabilní a funkční vlády, která tu konečně začne pracovat pro lidi.

Možná o některé podporovatele přijdeme, ale věřím, že se k nám díky naší práci a programu jiní vrátí. Mimochodem, v následujících měsících budeme usilovat nejdříve o více než čtvrt milionu nevoličů, kteří nás podpořili v roce 2013. Pokud bychom je získali zpátky, mohli bychom náš volební výsledek téměř zdvojnásobit. Podle mého názoru, tyto lidi téma Babiš nezajímá. Chtějí uvěřitelnou ČSSD s programem, ke kterému se mohou přidat. A já se ptám, jak je získáme zpět, když se budeme vymezovat proti levicovému programu, které bude dělat ANO ve vládě a my budeme v opozici?

A mimochodem, vláda ANO + ČSSD s podporou KSČM je přijatelná pro 57 procent našich voličů (CVVM). Rozhodně nemám patent na rozum a vnímám i řadu velkých rizik. A proto, když někdo říká A, je vždy potřeba říci i B. I z toho důvodu chci vést diskuzi během referenda a diskutovat s našimi členy.

Chci o výhodách, ale i rizicích vstupu do vlády mluvit s co nejvíce straníky, proto jsem si včera naplánoval "double" - po diskuzi v Pardubicích jsem se přesunul do Hradce Králové. Dnes mě čeká Praha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODHALUJEME Analýza ČSSD k prohraným komunálním volbám

10:01 ODHALUJEME Analýza ČSSD k prohraným komunálním volbám

Komunální volby ve velké Praze. Kampaň a výsledky ČSSD v roce 2018.