Hamáček: Rusnokova vláda nesmí hazardovat s obranou jako tomu bylo za vlády pravice

04.08.2013 19:46 | Zprávy

Vláda premiéra Jiřího Rusnoka byla prezidentem republiky označena za vládu přechodnou, která má zemi dovést k předčasným volbám.

Hamáček: Rusnokova vláda nesmí hazardovat s obranou jako tomu bylo za vlády pravice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček. stínový ministr obrany

Proto ať už příští týden důvěru ve Sněmovně získá či nezíská, nesmí po dobu výkonu své funkce hazardovat s otázkami národní obrany, tak jak tomu bylo v případě minulých pravicových vlád. Dědictví zanechané Nečasovou vládou v oblasti obranné politiky zůstává varovným mementem.

Za tři roky své existence toho pravicová vláda stihla pokazit opravdu hodně: Přes všechno své osobní nasazení nedokázal politickými skandály notně oslabený Alexandr Vondra v roli ministra obrany zabránit strmému propadu výdajů na obranu se všemi neblahými dopady pro stav našich ozbrojených sil. Vrchol nezodpovědnosti v režii Nečasovy vlády se pak dostavil v podobě jmenování Karolíny Peake do čela resortu obrany. Absence jakékoliv předchozí zkušenosti s obrannou problematikou mohla překvapit jen málokoho. Nicméně stalo se tak především bez sebemenšího ohledu na zájmy ozbrojených sil, neboť nová ministryně byla do funkce dosazena s jediným cílem - uklidnit vnitrokoaliční rozepře a zajistit přežití vlády o několik dalších týdnů. Působení ministryně obrany Peake včetně jejich nezodpovědných personálních rošád na nejvyšších místech předčilo snad i ta nejčernější očekávání a musela být proto po neuvěřitelných osmi dnech s velkou politickou ostudou, která bezpochyby neušla pozornosti ani našim spojencům v NATO,  odvolána. Následná neschopnost najít po několik měsíců vhodného politického kandidáta jen podtrhla personální vyprázdněnost pravice a její bezradnost ve spravování resortu obrany. A byl to opět čirý amaterismus a trestuhodná nezodpovědnost v bezpečnostních otázkách, co přispělo k definitivnímu pádu Nečasovy vlády, poté co vyšlo najevo, že jeho nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová úkolovala špičky vojenského zpravodajství. V rámci bizarního milostného trojúhelníku se vojenští zpravodajci podíleli na sledování premiérovy ženy. Pověst vojenského zpravodajství tak vážně utrpěla.

Armáda České republiky v současné době čelí celé řadě problémů. ČSSD dlouhodobě upozorňuje na nutnost zajištění odpovídajících politických a ekonomických podmínek pro dokončení pokračující transformace a nastartování postupného rozvoje ozbrojených sil. V tomto směru má ministr obrany Vlastimil Picek díky své nezpochybnitelné odbornosti vhodné předpoklady pro stabilizaci situace v resortu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Ondřej Lochman, PhD. byl položen dotaz

Proč a na čem přesně nenašla tato vláda shodu ohledně RUD?

A nemyslíte, že jste jako STAN pro změnu mohli udělat víc? Proč jste víc netlačili na férové nastavení? To že teď podepisujete ústavní stížnost je podle mě jen potvrzení vašeho selhání. Co mi na to řeknete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Návrh komise představuje "umírněnou modernizaci"

20:03 Niedermayer (TOP 09): Návrh komise představuje "umírněnou modernizaci"

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na kritiku návrhu rozpočtu Evropské unie